facebook'un yenilenen emniyet merkezi tanıtıldı

10 Adımda Facebook’ta Güvenlik

10 Adımda Facebook Güvenliği

 1. ŞİFRENİZİ KORUYUN

Kolayca hatırlayabileceğiniz, ancak başkalarının tahmin edemeyeceği şifreler belirleyin. Daha güvenli olması için, Facebook şifrenizin e-posta veya banka hesaplarınız gibi hesaplara giriş yaparken kullandığınız şifrelerden farklı olması gerekir. Sözlüklerde bulunabilen sözcüklerden veya şifre kırma yazılımlarının kolayca tahmin edebileceği basit sözcüklerden ve ifadelerden de kaçının. Daha fazla bilgi için fb.me/Passwords adresini ziyaret edin ve şifrelerinizi www.howsecureismypassword.net adresinden test edin.

Şifrelerinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Şifrelerinizin güvenliğini nasıl sağlarsınız?

 1. GİZLİLİK AYARI KONTROLÜ YAPIN
 • Nedir?
  Gizlilik ayarı kontrolü 3 hızlı adımda bilgi ve paylaşımlarınızı sadece istediğiniz insanların görmesini sağlamanıza yardımcı olur. Kim için paylaşım yaptığınızı görebilir, hangi uygulamaları kullandığınızı kontrol edebilir ve profilinizdeki önemli bilgilerin gizliliğini denetleyebilirsiniz.
 • Nasıl yapılır?
  Gizlilik ayarları kontrolüne masaüstündeki gizlilik kısayolları menüsünden her zaman erişebilirsiniz; ekranınızın sağ üst köşesindeki kilit imgesine tıklamanız yeterli.
 1. GÜVENLİK KONTROLÜ YAPIN
 • Nedir? 
  Güvenlik Kontrolü ile hesabınızı gözden geçirerek hesabınıza hızlı ve kolay bir biçimde daha fazla güvenlik önlemi ekleyebilirsiniz. Güvenlik kontrolü size şu konularda yardımcı olur:
 • Kullanmadığınız cihazlarda çıkış yapmak: Uzun zamandır kullanmadığınız ya da unuttuğunuz cihazlardan kolayca çıkış yapabilir, böylece sadece onayladığınız cihaz ve tarayıcılarda Facebook’a bağlı olabilirsiniz.
 • Giriş Uyarıları: Giriş uyarıları özelliğini etkinleştirdiğinizde, birisi tanınmayan bir cihaz ya da tarayıcıdan sizin hesabınıza erişmeye çalıştığında Facebook size bir bildirim ya da e-posta gönderir.
 • Güçlü ve Özgün Şifre Kullanımı: Şifrenizin gücü, onu hangi sıklıkta değiştirdiğinizden daha önemlidir. Facebook şifrenizi başka bir yerde kullanmayın ve kimseyle paylaşmayın.
 • Nasıl yapılır?
  Güvenlik Kontrolü’nü dilediğiniz zaman bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan Yardım Merkezi’nde “Güvenlik Kontrolü” araması yaparak veya arama motorunuza facebook.com/securitycheckup yazarak başlatabilirsiniz.
 1. GİRİŞ ONAYLARINI ETKİNLEŞTİRİN
 • Nedir?
  Yaygın olarak iki adımlı doğrulama olarak da bilinen giriş onayları, hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yaparken ek bir güvenlik katmanı sağlar. Giriş onaylarını açtığınızda Facebook size giriş sürecini tamamlamanız için özel bir kodu barındıran bir bildirim ya da e-posta gönderir. Bu da örneğin siz İtalya’dayken biri hesabınıza İstanbul’dan erişmeye çalıştığında, bu durumun kolayca önüne geçebilmenizi mümkün kılar.
 • Nasıl yapılır?
  Telefonunuzdan giriş onaylarını etkinleştirmek için “Ayarlar”a tıklayın. Buradan “Güvenlik Ayarları’nı seçin ve “Giriş Onayları Açık”’ın yanındaki kutuyu işaretleyin.
 1. GİRİŞ YAPTIĞINIZ YERLERİ KONTROL EDİN

Güvenlik Ayarları’nın Giriş Yaptığın Yer kısmı yakın zamanda hesabınıza giriş yapmak için kullandığınız tarayıcıların ve cihazların bir listesini gösterir. Ayrıca söz konusu bilgisayar, telefon veya tablette çıkış yapmanızı sağlayan Oturum Kapat seçeneğini göreceksiniz. Aktif oturumlarınızı gözden geçirmek ve kullanmadığınız tarayıcılardan ve uygulamalardan çıkış yapmak için fb.me/ActiveSessions adresini ziyaret edin.

 1. GÜVENİLİR KİŞİLERİNİZİ BELİRLEYİN
 • Nedir?
  Güvenilir kişiler, Facebook hesabınıza girmek için yardıma ihtiyacınız olması halinde (ör. Facebook şifrenizi unutur ve yenilemek için e-posta hesabınıza giremezseniz) başvurabileceğiniz arkadaşlarınızdır. Güvenilir kişilerinizi belirledikten sonra, hesabınıza giriş yapamadığınızda güvenilir kişileriniz bir URL aracılığıyla Facebook’tan tek kullanımlık güvenlik kodlarına erişebilir. Ardından arkadaşlarınızı arayarak güvenlik kodlarını alabilir ve bu kodları kullanarak hesabınıza erişebilirsiniz.
 • Nasıl yapılır?
  Güvenlik Ayarlarınıza gidin, “Güvenilir Kişilerin” kısmına tıklayın ve güvendiğiniz 3-5 arkadaşınızı seçin.

Facebook’ta kanmamanız gereken 5 paylaşım için tıklayın!

 1. FACEBOOK HESABINIZA BAĞLI UYGULAMALARI KONTROL EDİN
 • Nedir? 
  Eğer uygulamalara Facebook hesabınızı kullanarak giriş yapıyorsanız, hesabınıza bağladığınız uygulamaları düzenli olarak gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Böylelikle sadece güvendiğiniz ve düzenli kullandığınız uygulamalarda Facebook hesabınızı kullandığınızdan emin olursunuz.
 • Nasıl yapılır?
  Hesabınıza bağladığınız tüm uygulamaları “Uygulama Ayarları” bölümünde görebilirsiniz. Böylelikle artık kullanmadığınız uygulamaları belirleyebilir ve Uygulama Ayarları sayfasındaki kontrolleri kullanarak söz konusu uygulamaların Facebook hesabınızla bağlantısını kolayca kesebilirsiniz.

Facebook Güvenliği ile ilgili açıklamalı videolara bu linkten ulaşabilirsiniz!

 1. HAREKETLER DÖKÜMÜNÜZÜ TANIYIN
 • Nedir?
  Eğer sürekli olarak yanlışlıkla paylaşım yaptığınızdan ya da bir paylaşımı beğendiğinizden endişeleniyorsanız Hareketler Dökümü sizi rahatlatabilir. Hareketler dökümünüzde tüm haberleriniz (beğendiğiniz paylaşımlar, yorum yaptığınız paylaşımlar, yer bildirimleri, vb gibi) Facebook’ta gerçekleştikleri tarihe göre sıralanmış halde bulunur. Örneğin Hareketler dökümünü geçen ay hangi paylaşımları beğendiğinizi veya geçmişte yaptığınız bir paylaşımı kimlerin görebileceğini belirlemek için kullanabilirsiniz. Hareketler dökümünüzü sadece siz görebilirsiniz.
 • Nasıl yapılır?
  Profilinizi ziyaret edin ve kapak fotoğrafınızın sağ alt köşesinde bulunan “Hareketler Dökümünü Gör”e tıklayın.
 1. KONUMUNUZUN GİZLİLİĞİNİ YÖNETİN:

Konumunuz uygulamalar üzerinden, yer bildirimleri ile, özel mesajlar ile ya da bir başkasının sizi etiketlemesiyle paylaşılabilir. Konumunuzu paylaşırken tedbirli olmanız, kimlerle paylaştığınıza dikkat etmeniz ve mümkün olduğu sürece konumunuzu korumak üzere önlemler almanız gerekir. Facebook’ta konum gizliliği hakkında daha fazla bilgi için fb.me/LocationPrivacy adresini ziyaret edin.

 1. KİMLERİN SİZİ ARKADAŞ OLARAK EKLEYEBİLECEĞİNİ VEYA TAKİP EDEBİLECEĞİNİ KONTROL EDİN

Varsayılan olarak, Facebook’taki herkes sizi arkadaş olarak ekleyebilir. Size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini değiştirmek isterseniz:

 1. Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan  simgesine tıklayın ve Ayarlar‘ı seçin
 2. Sol sütunda Gizlilik‘e tıklayın
 3. Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?‘in yanındaki Düzenle‘ye tıklayın
 4. Açılır menüden hedef kitleyi seçin

İlgili yazılarımız;

İnternette neyi ne kadar paylaştığınıza dikkat!

5 adımda çocuk ve güvenli internet

Adım Adım Facebook’ta Reklam Verme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.