Bae ne demek?

Özellikle son haftalarda  internette paylaşım rekorları kırarak virale dönen etiketlerde görüyoruz, #saltbae ‘de olduğu gibi. Peki BAE ne demek?

bae ne demek?

Bae , İngilizce ‘babe’ kelimesinin kısaltması. Kısaltma derken, bakarsanız tek harf gidiyor sadece ama gençlerin kelimeyi yayarak söylemesi ile ortaya çıkıyor. Yaklaşık 2 yıl önce ünlü şarkıcı Pharrell’in ‘Come and get it, bae’ şarkısı ile belki de ilk kez yazıldı veya tabiri caizse ‘resmiyete geçti’.

Çünkü kelimenin gerçek sözlük anlamına bakarsanız karşınıza bir kısaltma çıkar; “before anyone else”. Herkesten önce diye çevirebileceğimiz tanımlamanın baş harfleri. Ancak şarkılarda ve #’lerde geçen anlamı elbette bu değildir.

Sonuç olarak BAE; babe veya baby kelimelerinde olduğu gibi kız, erkek fark etmeksizin beğenilen kişi anlamına geliyor, Türkçedeki ‘bebeğim’ gibi.

bae nasıl okunur?

Türkçe okunuşu ‘bey’ şeklindedir.

#saltbae nedir?

Ünlü Türk restaurant işletmecisi Nusret‘in, instagram sayfasında yaptığı bir paylaşımın 7 milyondan fazla kez seyredilmesi ve sayısız kez paylaşılması sonrasında; Nusret’in tuz serpme ritüeline itafen ortaya çıkmış bir etikettir. (Salt = tuz )

#saltbae

#saltbae

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.