A portrait of an attractive caucasian young woman on a white background. She is puting her hands over her mouth as if she is surprised

İnternette kişisel paylaşımlarınıza dikkat !

A portrait of an attractive caucasian young woman on a white background. She is puting her hands over her mouth as if she is surprisedKişisel paylaşımlarınız başınızı ağrıtmasın!

Sosyal medya hesaplarınızda, yani Facebook, Twitter, Instagram, FourSquare üzerinden paylaşımlarınızda, kendiniz hakkında ne kadar çok bilgi paylaştığınızı gerçekte farkında mısınız? İnternetten gelebilecek tehlikeler dendiğinde akla hep alışveriş ve kredi kartı bilgileri gelir. Oysa karşılaşabileceğiniz tehlikelerin belki en masumudur banka sistemleri.

İnternette neyi ne kadar paylaştığınıza dikkat!

Örneğin bugün Facebook‘ta tanımadığınız insanların dahi ‘anne kızlık soyadı’nı görebilir, değil doğum tarihi, evlilik tarihi çocuk ismi gibi şifre/kurtarma sorusu olabilecek soruların cevabını bulabilirsiniz. Bir kişinin yaşını, işini, ekonomik durumunu, yaşayış tarzını görebildiğiniz gibi onlar da aynı şekilde sizi görebilirler. ‘Tanımadığınız kimselerle konuşmayın’dan çok daha öte tehlikeden bahsediyoruz; pornografi, sübyancılık, hırsızlık, teşhir, taciz, gibi pek çok tehlike artık ciddi boyutta ve gerçekten bu konuda hassas davranmak gerekiyor.

Günümüz dolandırıcıları o kadar değişik yöntemler deniyorlar ve ‘Beni kandıramazlar’ı en iddialı şekilde dile getireni bile alt ediyorlar ki, her an uyanık olmak gerekiyor. Asla ve asla, en kişisel bilgilerinizi, tanımadığınız kimselerle paylaşmayın. Doğrulatma gibi görünen, bilgiye zaten siz vermişsiniz gibi bir şekilde ulaşmış kimselerin ‘Adresiniz bu muydu?’ tarzında sorularını bile yanıtsız bırakın.

Her zaman belirtiyoruz ama tekrarda fayda var; ‘ebeveyn kontrollü’ bilgisayar ve mobil aletler, virüs koruma programları, anti-casus yazılımlar, güvenlik duvarı yazılımları kullanımı şart ve en önemlisi sosyal medya paylaşımlarınıza dikkat, çok dikkat!

7 thoughts on “İnternette kişisel paylaşımlarınıza dikkat !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.