2 adımlı doğrulama nedir

İki adımlı doğrulama nedir

İster kullandığınız bir mobil uygulama olsun, ister mali işlemler olsun; internette bir uygulamaya şifrenizi  yazarak giriyorsanız, şifreniz ele geçirildiğinde ilgili hesaplara da giriş sağlanacak demektir, değil mi? Girişlerimizi güvenli hale getiren “2 adımlı doğrulama” nedir, hesaplarımızın güvenliğini nasıl sağlarız, iki adımlı doğrulamayı nasıl aktif hale getirebiliriz, bundan bahsedeceğiz bu yazımızda.

2 adımlı doğrulama ne demek

2 Adımlı Doğrulama, adında belirtildiği gibi, bir hesaba veya bir uygulamaya girerken 2 kez sizden onay istenmesi anlamındadır. 1. onay şifrenizi sormak ise, 2.onay da çoğunlukla tercih edilen -ve bizce en güvenlisi olan- telefondan da onay istenmesi seçeneği olabilir. Telefon numaranızı vermek istemiyorsanız veya telefondan onayı tercih etmiyorsanız, adınıza kayıtlı başka bir ekrandan onay vermeyi de tercih edebilirsiniz. Nasıl olacağını anlatacağız.

Benim şifremi kim ne yapsın, diye düşünmeyin. “Şifre kırmak” denilen şifrelerin ele geçirilmesi konusu teknik olarak sandığınız kadar zor bir işlem değil malesef. Üstelik çoğu kez bu işlemler kişiye özel, bir kişiyi hedef alan hareketler değildir, örneğin A uygulamasının güvenliği zayıftır, ve bunu fırsat bilen kötü niyetli oluşumlar o uygulamayı indiren, kullanan, herkesin kişisel bilgilerini alıp, farklı amaçlarla kullanmayı hedefleyebilirler. Kendiniz için veya çocuğunuz için, internetten sıkça yazılım, uygulama, oyun indiriyorsanız; sıklıkla aynı şifreyi bir çok yerde kullanıyorsanız; e posta adresinize bolca reklam/tanıtım/promosyon mailleri geliyor ve bunları tıklayarak açıyorsanız..kısaca her an hepimiz bu tarz veri çalınma tehditleri ile karşı karşıyayız. ANCAK!  şifreniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmiş olsa dahi 2 Adımlı Doğrulama, bu kişilerin hesabınızı ele geçirmesini önlemeye yardımcı olabilir.

2 step verification steps
                                                                                                  2 adımlı doğrulama nedir

Hesabınıza ve içindeki hiçbir şeye erişemediğinizi düşünün

Şifreniz ele geçirildiğinde olabileceklerin başında, hesabınıza girmenizin önlenmesi geliyor. Ayrıca;

  • Tüm e-postalarınız, kişileriniz, fotoğraflarınız vb. erişilmez olabilir ve bunları kaybedebilirsiniz.
  • Rehberinizde kayıtlı kişilere sizden geliyormuş gibi zararlı e-postalar gidebilir, çeşitli senaryolarla yakınlarınız kandırılabilir.
  • Hesabınız ele geçirildiğinde bu hesaba bağlı diğer hesaplarınız da (bankacılık, alışveriş vb.) tehlikeye girer. Bunlar da ele geçirilebilinir, şifreleriniz değiştirilir ve onlara da ulaşamaz hale gelebilirsiniz.

2 Adımlı uygulamayı aktif hale getirme

2 Adımlı Doğrulama ile hesabınızı bildiğiniz bir şeyle (yani şifreniz) ve sahip olduğunuz bir şeyle (daima yanımızda olan telefonunuz veya Güvenlik Anahtarı) ile korumuş olacağız. Bu işlemin İngilizcesi “2 step verification”dır, kullandığınız uygulama Türkçe sunmuyorsa ilgili opsiyonu bu şekilde de bulabilirsiniz.

Kullandığınız uygulamada 2 adımlı doğrulama tercihi varsa açtıktan sonra;

Bir uygulamada oturum açtığınızda şifrenizi her zamanki gibi giriyorsunuz.

Daha sonra sizden 2.bir onay istenecek. Bu kısa mesaj olabilir, sesli komut olabilir veya en garantisi telefonunuza bir kod gönderilmesi olabilir. Telefonunuza gelen kodu şifre sayfasındaki kutucuğa yazıyorsunuz. Bu kod sayılardan, harflerden veya sayılar ve harflerden oluşabilir; bazı uygulamalarda sadece gelen mesaja dokunmanız da, kutucuğa yazmanıza gerek kalmadan onay yerine geçebilir. Merak etmeyin bu kod sadece o an sizin için oluşturulur, otomatik bir işlemdir ve her seferinde yenilenir.

Kimi uygulamlarda -örneğin Google hizmetleri- telefonlarınıza erişemediğiniz zamanlar için (örneğin seyahatteyken), sadece bir defa kullanılabilen yedek kodlar yazdırabilir veya indirebilirsiniz.

İki adımlı doğrulamayı kapatma

Sürekli aynı cihazı kullanıyor ve sizden başka kimsenin kullanmadığını düşünüyorsanız; 2 Adımlı Doğrulama’yı bir daha kullanmamayı seçebilirsiniz. Bundan sonra o bilgisayarda oturum açmaya çalıştığınızda sadece şifreniz istenir. Kapatmak için o uygulamanın güvenlik ayarlarında “2 adımlı doğrulama” seçeneğini bulup, kullanım dışı bırakmanız yeterli olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.