Facebook’ta reklam verme

Amacınız ister paylaşımlarınızın etkileşimini arttırmak, ister sayfanızın beğeni sayısını artırmak olsun, Facebook‘da reklam vermek göründüğü kadar karmaşık değil. Adım adım anlatacağımız açıklamalarda bizce en kafa karıştıran şey, ‘çeviri Türkçesi’ diyebileceğimiz bazı terimler o kadar.

Adım adım Facebook’ta reklam verme

reklam-01

1- Reklamın amacı ne olursa olsun önce ana sayfada köşedeki oka basarak, reklam oluştur sekmesini tıklayın.

reklam-2

2- Facebook’ta reklam verme amacı seçme 

Önünüze gelen bu sayfadaki sekmelerden işinize en uygun olanı seçin ve tıklayın.

Bu maddelerin her biri ne işe yarar?

 • Gönderilerini öne çıkar : Sayfanda paylaştığın iletiyi daha çok kullanıcıya ulaştırır, etkileşim sağlar
 • Sayfanızın tanıtımını yapma : Sayda beğeni sayınızı arttırır.
 • İnsanları internet sitenize çekme : Paylaşacağınız reklamın linki sitenize yönlendirir.
 • İnternet sitesindeki dönüşümleri arttırma : Kullanıcıları kazanmaya yönelik, web sayfanda kayıt oluşturma, abone olma gibi özellikler için
 • Uygulamanızın yüklenmesini sağlama : Oyun/uygulama geliştiricilerin kullanabileceği, kullanıcı arttırmaya yönelik seçenek
 • Uygulamanın etkileşimini arttırma : Yine uygulama yöneticilerine yönelik paylaşımlar üretir
 • İşletmenizin yakınındaki kişilere erişme : Bizzat konum bilgisini kullanarak, fiziksel olarak yakında olan kullanıcılara sunarak etkileşim arttırır.
 • Etkinliğinize katılımı arttırma : Etkinlik olarak açtığınız sayfanın daha çok kişiye ulaşması dolayısıyla katılımın artması amacıyla kullanılabilir.
 • Teklifinizi almalarını sağlama : İndirim ve kampanya duyuruları gibi, mağazanıza gelerek faydalanabilecekleri indirimlerin veya diğer fırsatların tanıtımı için kullanılabilir.
 • Video görüntülemeleri : Videonuzun daha çok izlenmesi ve etkileşimi için; reklam filmleri, ürün lansmanları, kullanıcı videoları..
 • Potansiyel müşteri toplama : Sayfanızla ilgilenen kişilerden bilgi toplama amaçlı kullanılabilir. İnsanların reklamınıza tıkladıktan sonra göreceği bir form oluşturabilirsizni. Form, kullanıcıların Facebook hesaplarındaki bilgilerle otomatik olarak doldurulur.

reklam-03

3- Birden çok sayfanız varsa ilgili sayfayı seçin listeden, kampanyanıza bir isim verin (sadece siz göreceksiniz) ve bir sonraki sekme için ‘hedef kitle ve bütçe’ye tıklayın.

reklam-04

4- Facebook reklamı için hedef kitle belirleme

En can alıcı ayarlardan biri burası. Kitlenizi doğru seçebilirseniz bütçenizi de akılcı kullanmış olacaksınız. Ürününüz veya hizmetinizle ilgili ulaşmak istediğiniz kitleyi seçin; önce KONUM (ülke, şehir gibi), sonra YAŞ aralığını belirleyin. CİNSİYET seçimini yapın ve en son olarak DİL seçeneği girin. Bunlardan kararsız kaldıklarınızı boş bırakın veya çok genel seçimler yapın; “Cinsiyet: Tümü” gibi . Tüm seçiminizin özeti sağ sütunda size sunulacak, mantıksız gelen seçeneneği değiştirin. Hedef kitle için temsili konulan ibrede, YEŞİL alanda kalmaya çalışın; nihai seçimden önce deneme yanılmayla ilerleyin.

reklam-05

5- Facebook reklamı için detaylı hedefleme 

Detaylı hedeflendirme, adı üzerinde, az önce hedef olarak seçtiğiniz kitle içinden nokta atışı yapabilmek için hedef sunmanızı istiyor. Nasıl mı, örneğin, TeknolojikAnneler için “kadın” ları seçtiğimizi varsayalım, ‘detaylı hedefleme’de annelere ulaşmak için ‘çocuk bakımı’, ‘beslenme’ gibi konularla da ilgili olan ‘kadın’ları seçmek gibi. Bu sekmede tamamen akılcı olmalı, hedeflediğiniz kitleyi tam olarak netleştirip hareket etmelisiniz. Kararsızsanız (ve sağ sütunda görülen hedef kitle ibresi DAR alanda kalıyorsa), GENEL seçimlerle devam edin.

reklam-06

6- Facebook reklamı için bütçe ve planlama

İlk olarak günlük bütçenizi belirleyin. Bütçe seçeneğine değişik rakamlar yazarak tahmini etkileşimi sağ sütunda görebilirsiniz. Burada şunu unutmayın ki rahat hareket edin; İstediğiniz an reklamı (dolayısıyla ödemeyi) durdurabiliyorsunuz.

Ücret kesim bilgilerini, sizin yapacağınız ödeme türünü, şeklini yine bu noktada burada seçiyorsunuz.

7- Facebook reklam planlaması

Reklam sürekli mi yayınlanacak? Bugün başlayıp 1 hafta devam mı edecek? Veya ileri bir tarihte mi başlayıp bitecek?

İşte tüm bunlar bu noktada programlanıyor. Reklamınızın onaylanması en fazla 20dakika sürüyor. REKLAM PLANLAMASI başlığında tarih ayarını, YAYIN TÜRÜ’nde reklamın paylaşılma hızını seçmiş olacaksınız. Yani yayın türü şunu soruyor size; Örneğin, “Günlük 10tl bütçe karşılığı yapacağım 3000 gösterimi hemen, hızlıca yapayım mı, 24 saate mi yayayım?

reklam-07

8- Facebook reklam görseli seçmek

Reklamınız için seçeceğiniz medyayı burada belirliyorsunuz. Görsel mi, video mu, slayt gösterisi mi? Net ve anlaşılır, içeriği yansıtan, yanıltıcı olmayan, kaliteli görseller kullanın. Görselin ön izlemesini anında yapabiliyorsunuz zaten, hoş durmuyorsa değiştirin. Facebook bu noktada size görsel seçenekleri de sunuyor; ücretsiz kullanabileceğiniz profesyonel çekim karelerinden de tercih yapabilirsiniz. Son derece şık duruyorlar.


reklam-08

9- Facebook reklam metni ve konumlandırma

Solda gördüğünüz kutucuğa reklam metnini yazıyorsunuz. Buradaki örnek ‘sayfa beğenmesi’ olduğundan, görselin üzerinde görünecek olan cümleyi yazıyoruz. Bu kısımda 30 karakter sınırınız var. Yazdığınız metnin nasıl göründüğünü anında sağ sütunda izleyebilirsiniz.

KONUMLANDIRMA : Bu sekmede 3 önemli seçenek daha var (kırmızı oklar koyduk) reklamın nerede gösterileceğini seçeceksiniz. SİTE HABER KAYNAĞI ana akış sayfası demek oluyor, MOBİL HABER KAYNAĞI mobil cihazlarda görülen aynı ekran, SİTE SAĞ SÜTUN ise ana sayfanın sağındaki, sürekli güncellenen sütun. Bunlardan bir veya birkaç tanesini seçebilirsiniz. Fakat az önce seçmiş olduğunuz görselin nasıl durduğunu sekmelere tıklayarak bir kez kontrol edin.

reklam-09

10- Facebook reklam onaylama

Artık reklamınız hazır. Siz yine de SİPARİŞİ GÖZDEN GEÇİR seçeneğine bakın son kez ve tarihleri kontrol edin, görselin nasıl göründüğüne bakın, vs. Ve sonrasında SİPARİŞİ VER’in.

Şunu unutmayın, istediğiniz an reklamı dondurabiliyorsunuz. Her bir reklam bir tecrübe olacak, elde edeceğiniz etkileşimi raporlama kısmından takip edebileceksiniz.

Ödeme ile bilgiler ve faturanız ise kayıtlı mail adresinize gelecek.

Bol şans!

Sorunuz varsa aşağıya yorum olarak yazın, yanıtlayalım!

8 thoughts on “Facebook’ta reklam verme

 • Faydali bilgiler için tesekkürler.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Instagram Sponsorlu Reklam Verme - Teknolojik Anneler

 • Geri bildirim: 10 Adımda Facebook'ta Güvenlik - Teknolojik Anneler

 • Merhaba. Detaylı ve Güzel Bilgilere yer vermişsiniz.

  Ben ticari bir kuruluşa sahip değilim , Yerimizin tanıtımı adına Facebook üzerinden ücretli reklam veriyorum. (Turizm sezonu için daire) Kredi kartı üzerinden ödeme yapıyorum. Bu durum yasal mı , Fatura gönderirlerse veya ben den bir belge isterlerse sorun olur mu ? Sadece şirket ve Kuruluş’lar mı Bu tür bir reklam verebilir.

  Cevap verirseniz sevinirim , Teşekkür’ler.

  Yanıtla
  • Merhaba, Facebook tüm reklam harcamaları için fatura kesiyor, faturayı da kayıtlı mail adresinize gönderecektir. Kayıtlı, faturalı bir işlem olduğundan tamamen yasaldır. Bireyler de verebilir. Birey olarak online bir hizmet satın alıyor, bedelini gayet yasal yoldan ödüyorsunuz gibi düşünün. Sorun olmaz.

   Yanıtla
   • ipek Hanim Çok Teşekkür Ederim.

    Yanıtla
 • Çok kısa bir soru daha sormak istiyorum ;

  Özel Havuzu ve Bahçesi olan Turizm sezonu için Villa tanıtımı yapmak istediğim de ;

  Hedef kitle ilgi alanları olarak , Benim seçtiklerim ;

  Turizm , Aile ve İlişkiler , Yiyecek ve İçecek , Evlilik , Havuz , Tatil

  Yazdıklarım yeterli mi varsa tavsiyelerinizi değerlendirmek istiyorum

  Teşekkür Ederim

  Yanıtla
 • Merhaba

  Özel Havuzu ve Bahçesi olan Turizm sezonu için Villa tanıtımı yapmak istediğim de ;

  Hedef kitle ilgi alanları olarak , seçtiklerim ;

  Turizm , Aile ve İlişkiler , Yiyecek ve İçecek , Evlilik , Havuz , Tatil

  Yazdıklarım yeterli mi varsa tavsiyelerinizi değerlendirmek istiyorum

  Teşekkür Ederim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.