TAZELENME ÜNİVERSİTESİ NEDİR

Tazelenme Üniversitesi nedir?

60 yaşından sonra üniversiteye gidilir mi?

Yaşam; gelişmelerden, yeniliklere ayak uydurmaktan, değişimlerden, yenilenmelerden oluşuyor.

Tarih boyunca insanlık, var olduğu andan itibaren sürekli gelişip değişmeye devam etmiştir. Değişen şartlara, gelişmelere ayak uydurmak bazen hayatı akışına bırakarak sağlansa da bazen de bunun için ayrı bir çaba gerekiyor.

Gelişen ve değişen dünya ile birlikte her alanda olduğu gibi eğitim alanında da büyük değişim ve gelişmeler yaşanmıştır. Hemen her yaştan insan ister okul yolu ile ister farklı yollar aracılığıyla bir şeyleri öğrenmeye devam ediyor.

Öğrenme ilk olarak ailede başlar daha sonra okul ile devam eder. Günümüzde anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite sıralaması ile eğitim sistemi devam ediyor.

Belirli yaş kalıplarıyla başlayan öğrenme serüveni günümüzde her yaştan insan için devam eden bir süreç haline geldi. Sıklıkla ‘öğrenmenin yaşı yoktur’ sözünü duyar olduk. ‘Hayat boyu öğrenme’ kavramı artık hayatın içerisinde yerini sağlamlaştırmış bir kavram haline geldi. Bu doğrultuda son yıllarda ülkemizde eğitim vermeye başlayan ‘Tazelenme Üniversitesi’  60 yaş ve üzeri insanlar için üniversite okuma imkanı sunuyor.

Tazelenme Üniversitesi Nedir?

Akdeniz Üniversitesi çatısı altında kurulan bu üniversite, bir etkinlik ile başlamış olup 2016 yılında Prof. Dr. Tufan’ın önderliğinde 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı bir okula dönüşmüştür. Akdeniz Üniversitesi’nde başlayan bu çalışma kısa bir süre içerisinde Nişantaşı, Alanya Hamdullah Emin Paşa, Aydın Menderes ve Ege Üniversitelerinde de hayata geçirildi. Bugüne kadar 5 bine yakın öğrenci bu üniversitelerde eğitim gördü.

Artık günümüzde kimse okula dönmek için geç mi diye düşünmek zorunda kalmıyor. Tazelenme Üniversitesi fırsatı ile 60 yaşından sonra da üniversite okumak artık mümkün. Bu üniversitede 60 yaş üstü kişilerin kişisel, zihinsel gelişimlerine uygun eğitim programları belirlenmiş durumda. Dersler saat 17:00’de başlıyor. Bu sayede üniversitede eğitim gören gençler dersten çıktıktan sonra, 60 yaş üstü öğrenciler kampüse geliyor. Tazelenme Üniversitesi’nde dersleri gönüllü öğretim üyeleri veriyor ve bu dersler ücretsiz yapılıyor. Normal eğitim sisteminde olduğu gibi devam zorunluluğu bulunan bir sistem mevcut. Üniversite’de kadın-erkek sağlığı, fizyoterapi, dermatoloji, iş güvenliği, miras hukuku, demans ve parkinson, beslenme gibi dersler bulunuyor.

Bu başarılı girişim ile birçok insan hayallerine kavuşmuş durumda. ‘Bu yaştan sonra okul olur mu’ algısı artık eskide kaldı. Beyin sürekli gelişen ve öğrenmeye açık bir organ. Ve insan ömrü uzadıkça da öğrenme kavramının ömrü de uzuyor.

 ‘Hayat Boyu Öğrenme’ herkes için!

Tazelenme Üniversitesi nerelerde?

Bilgi için tıklayınız : İLETİŞİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.