instagram bazı postlara ve hesaplara gölgelem yapıyor mu

Instagram bazı hesapları ve postları gölgeliyor mu?

Instagram Bazı Hesapları ve Postları Gölgeliyor mu?

Uzun yıllardır sosyal medya hesaplarında takipçi sayısını arttırmak için çabalayan birçok kişisel hesap, işletme hesabı, içerik üreticisi hesabı bulunuyor. Bazı hesapların amacı sadece eğlence olsa da bazı hesaplar için takipçi sayısı, etkileşim ve erişim istatistikleri oldukça önemli bir konu.

Instagram’da yıllar boyunca bir kesim kullanıcı gizemli bir Instagram gölge yasağına ve bunun etkileşim ve erişim üzerindeki etkisine dikkat çekti.

Instagram tarafından henüz teyit edilmemiş olsa da, Instagram shadowban hakkında birçok paylaşım ve yaşanmış durum olduğu gözlemleniyor.

Instagram Shadowban (gölge yasağı) Nedir?

Instagram’ın bazı hesapları öncelik sırasına koyabilme gücü olduğu uzun zamandır konuşuluyor. Bu nedenle de gönderiler, genellikle paylaşan kişinin haberi olmadan gizlenebiliyor ya da kısıtlanabiliyor. Buna ‘shadowban’ deniyor. Ancak shadowban resmi bir Instagram terimi değil. Yaşanan bu kısıtlama ya da gizleme durumu, paylaşımlarınızı veya hesabınızı hashtagler’de ve keşfet sayfasında görünmez hale getirebiliyor. Bazı durumlarda ise içerik tamamen silinebiliyor. Instagram’da shadowban yani gölge yasağı almak erişimi azaltabilir, gönderilerin kimlerin görebileceğini sınırlayabilir, etkileşimi büyük oranda düşürebilir. Bu durum ne yazık ki özellikle hesabını büyütmeye çalışan, yeni kitlelere ulaşmak için çabalayan içerik üreticileri için oldukça olumsuz bir etki oluşturuyor.

Instagram bu konu hakkında ne diyor?

Instagram bu durum ilk ortaya atıldığı zaman böyle bir şey olmadığını iddia etse de daha sonra bazı durumlarda kısıtlama yapabildiğine dair bir açıklamada bulundu.

Peki Instagram Shadowban’a ne sebep oluyor?

Instagram’ın uygulamada hangi içeriğin kısıtlanacağını nasıl belirlediği tam olarak belli değil.

Ancak bazı yapılan eylemlerin cezalandırılma olasılığını önemli ölçüde arttırdığı biliniyor.

Bunlar;

 • Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal etmek veya uygunsuz içerik paylaşmak. Buna yanlış bilgi içeren gönderiler, şiddet eylemleri, müstehcen içerikler vb. gönderiler örnek verilebilir.
 • Beğeni, yorum ve takipçi sayısını arttırmak için ödeme yapmak, bot kullanmak, sahte etkileşimlere katılmak. Örneğin tek bir gönderide 30’dan fazla hashtag kullanarak spam içerikli etkinlik oluşturmak. Ayrıca bazı kullanıcılar çok fazla gönderiye yorum yaptıkları veya bir saat içerisinde çok fazla kişiyi takip ettikleri için shadowban aldıklarını iddia ediyorlar.
 • Yasaklanan hashtag’leri kullanmak. Bu konuda resmi bir yasaklılar listesi yayınlanmamış olsa da bazı hashtag’lerin yasaklı olduğu büyük bir kesim tarafından biliniyor.

Instagram Shadowban nasıl önlenir?

Bazı ipuçları ile gölge yasağını önlemek mümkün olabiliyor. Bu ipuçları;

 • Bot benzeri yazılımlar gibi, Instagram’ın hizmet koşullarını ihlal eden yazılımlar kullanılmaması gerekiyor. Ancak Instagram onaylı yazılımlar kullanıldığı zaman sorun olmuyor.
 • Yasaklanmış veya bozuk hashtag’ler kullanılmaması gerekiyor.
 • Instagram etkinliklerinde büyük farklardan kaçınılması gerekiyor. Instagram botları çökertmek için kullanıcı etkinliğine sınırlamalar getirir. Aniden 50 hesabı takip etmeniz veya çok fazla gönderiyi beğenmeniz ‘bot aktivitesi’ olarak algılanabilir.
 • Aynı yorumu ve DM’yi kopyalayıp yapıştırmak ve hesapları takip etmek ve takibi bırakmak gibi spam benzeri etkinliklerden kaçılması gerekiyor.

Instagram Shadowban nasıl kaldırılır?

Instagram’da gölge yasağı aldığınızı düşünüyorsunuz ancak tüm kurallara uydunuz, buna rağmen hala gönderileriniz kullanıcılara ulaşmıyor ve etkileşiminiz azalıyor. Bu durumda, bu konuyu tecrübe etmiş bazı kullanıcıların önerileri bulunuyor. Bunlar;

 • Shadowban’ınızı Instagram’a bildirin. Bunu yapmak için Instagram uygulamasında ayarlar kısmındaki yardım’a dokunun ve ‘sorun bildir’i seçin. Açılan birkaç seçenek içerisinden ‘bir şey çalışmıyor’u seçin ve sorununuzu açıklayan bir mesaj yazın.
 • Autobot kullanan uygulamalar varsa bunları kaldırın. Bazı durumlarda otomatik gönderi paylaşımı yapan uygulamalar zamandan tasarruf sağlasa da resmi bir Instagram ortağı olmayan bir uygulama kullanıldığı zaman Instagram shadowban listesine girebilirsiniz. Hesabınıza bağlı herhangi bir bot uygulaması veya onaylanmamış uygulamanız olup olmadığını kontrol etmek için Instagram ayarlarına gidin, ‘güvenlik’e ve ardından ‘uygulamalar ve web siteleri’ne dokunun. Burada hesabınızın kullandığı tüm etkin uygulamaları, süresi dolmuş uygulamaları ve kaldırdığınız uygulamaları görebilirsiniz.
 • Kullandığınız hashtag’leri inceleyin. Kullandığınız hashtag’leri Instagram’da arayın. ‘en iyi gönderiler’ bölümü görünüyorsa ancak başka bir şey görünmüyorsa, büyük ihtimalle yasaklanmıştır. Sık kullandığınız bir hashtag aniden yasaklanırsa gönderilerinizden kaldırın ve yasağın kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol etmeden tekrar kullanmayın.
 • Instagram’ı bir süreliğine kullanmayı bırakın. Bazı kullanıcılar Instagram’ı birkaç gün kullanmamanın gölge yasağını kaldırmaya yardımcı olduğunu açıkladı. Ara verdikten sonra normalde yaptığınız gibi beğenmeye ve paylaşımda bulunmaya geri dönebilirsiniz. Ancak herkesle birebir etkileşim kurmayı unutmayın. Daha fazla zamanınızı alabilir ancak bu Instagram’a hizmet şartlarına uyduğunuzu ve bir bot olmadığınızı kanıtlar.

Instagram Shadowban ne kadar sürer?

Bununla ilgili net bir bilgi olmasa da 2 ila 3 hafta içerisinde yasağın kaldırıldığı söyleniyor. Ancak bazı durumlarda 1 ay veya daha uzun süre geçtiğini açıklayan kullanıcılar da bulunuyor.

Her uygulamanın kendine ait özellikleri ve kuralları olduğu gibi Instagram uygulamasının da kendine ait özellikleri ve kuralları bulunuyor. İyi bir içerik üreticisi olup geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız; bütün kurallara uymak, gelişmeleri takip etmek, Instagram açıklamalarını okumak ve otomatik işlemlerden çok bireysel çalışmanız ile paylaşımlar yapıp, etkileşimlerde bulunmak Instagram’da gölge yasağı almadan ilerlemenize yardımcı olabilir. Her şeyde olduğu gibi zamanla, hesabınızı tanımak, Instagram’ı tanımak bazı konularda neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.