instagramın hikayeler kısmı nasıl kullanılır

Instagram Hikaye Özellikleri nasıl kullanılır?

Instagram Story’de Kullanabileceğiniz Özellikler

Story Özellikleri Nasıl Yapılır?

Büyük küçük herkesin kullandığı sosyal medya hesaplarının hepsi birbiriyle benzer ya da farklı özellikler barındırıyor. Bu özellikleri ister kişisel hesaplar olsun ister işletme hesapları olsun birçoğumuz kullanıyoruz. Uygulamalara güncelleme geldikçe yeni özellikler de geliyor ve neler olduğunu, özelliklerin nasıl kullanıldığını merak ediyoruz. Ve artık o kadar çok özellik ile karşı karşıya kalıyoruz ki birçoğundan haberimiz bile olmuyor.

Instagram uygulamasında bir süredir aktif olarak kullanılan Hikaye ‘story’ özelliği oldukça popüler durumda. Bu özelliğin bile kendi içerisinde birçok farklı alt özelliği bulunuyor. Hikayeye müzik ekleme, yazı ekleme, hikayeye etiketleme yapma, başkasının gönderisini hikayeye ekleme, başkasının hikayesini kendi hikayene ekleme gibi ve daha birçok farklı özellik bulunuyor.

Instagram Story’lerde Sıkça Kullanılan Bazı Özellikler ve Kullanım Şekilleri

Hikayeye Nasıl Müzik Eklenir

Son zamanlarda oldukça sık kullanılan bu özellik Instagram’a biraz daha eğlence katmış gibi duruyor. Hikayeye müzik eklemek için, paylaşacağınız fotoğraf ya da videoyu seçtikten sonra yukarıda bulunan ‘kare gülen yüz’ sembolüne tıklayıp açılan bölümde seçenekler arasından ‘müzik’ tuşuna basarak dilediğiniz müziği seçip, müziğin istediğiniz bir kısmını hikayenize ekleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeye Nasıl Yazı Eklenir

Hikayelerinizde paylaştığınız fotoğraf ya da videolarınıza açıklama eklemek isteyebilir, duygularınızı yazıyla da ifade edebilirsiniz. Fotoğraf ya da videoyu seçtikten sonra yukarıda bulunan ‘Aa’ sembolüne tıklayarak yazı yazabilirsiniz. Ayrıca yazı karakterini, rengini, yazının yerini de istediğiniz şekilde seçebilirsiniz.

Instagram Hikayeye Nasıl Etiket Eklenir

Bazen yaptığımız paylaşımlarda yanımızda bir başkası olabiliyor, veya paylaştığımız gönderi ya da storyden başka bir arkadaşımızın haberi olmasını isteyebiliyoruz. Bu durumda gönderi paylaşırken açıklama kısmına ‘@’ işareti yaparak arada boşluk bırakmadan etiketlemek istediğiniz arkadaşınızın kullanıcı adını yazabilirsiniz. Aynı özelliği hikayede de kullanabilirsiniz. Hikayenize yazı ekleme kısmına girdiğiniz zaman @etiketlenecek kişinin kullanıcı adını yazdığınızda hikayenizde o kişiden bahsetmiş oluyorsunuz.

Instagramda Başkasının Gönderisini Hikayeye Ekleme

Bazen Instagram’da gezinirken gördüğümüz bazı paylaşımları arkadaşlarımız da görsün isteği duyabiliyoruz. Bu durumda eğer beğendiğiniz gönderinin sahibinin profili herkese açık profil ise, beğendiğiniz gönderinin altında bulunan beğen-yorum yap tuşlarının yanında ki ‘ok’ tuşuna basarak çıkan sekmeden ‘hikayene gönderi ekle’ yi seçip paylaşım yapabilirsiniz.

Instagramda Başkasının Hikayesini Kendi Hikayene Ekleme

Hikayeler kısmında birini etiketlediğimiz zaman ya da biri bizi etiketlediği zaman mesaj (dm) olarak etiketlenen kişiye haber veriliyor. Eğer bir kişi hikayesinde sizden bahsettiyse bu size …… kişi hikayesinde senden bahsetti diye mesaj olarak geliyor. Mesaja girdiğiniz zaman ‘hikayene ekle’ tuşuna basarak aynı hikayeyi kendi hikayenizde paylaşabilirsiniz. Etiketlenmediğiniz bir hikayeyi paylaşamazsınız, ancak ekran görüntüsü alarak yapılabilinir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.