güneş fırtınası yaklaşıyor

Güneşteki patlamaların dünyaya etkisi

Güneş fırtınası dünyaya yaklaşıyor. Dünya nasıl etkilenecek? Güneş fırtınası nedir?

Güneş fırtınasının ne gibi etkileri olacak?

Dünya ve diğer gezegenler var olduğu andan itibaren gelişmeye değişmeye devam etti, ediyor. Bir süre sonra bu gelişim ve değişim geriye doğru gitmeye başladı.

İnsanoğlunun olumsuz etkileri, ekosistemdeki değişiklikler ve daha birçok sebeple birlikte kaynaklar tükenmekte, gezegenler olumsuz şartlar ile karşı karşıya kalmakta.

‘Göktaşı büyük bir hızla dünyaya yaklaşıyor’ gibi haberleri sıklıkla duyar olduk. Şimdi ise yine bir o kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız.

Yüksek hızlı bir güneş fırtınası dünyaya yaklaşıyor !

1.6 milyon kilometre hıza sahip jeomanyetik bir güneş fırtınasının, birkaç hafta önce yaşanan güneş patlamasından sonra dünyaya doğru ilerlemeye başladığı açıklandı. Bu fırtınanın atmosferin daha fazla ısınmasına yol açarak dünyanın manyetik alanını etkileyebileceği ve kutuplarda Auroralara yol açabileceği düşünülüyor.

Güneş fırtınası nedir?

Güneş yüzeyindeki koyu renkli güneş lekelerinde, güneşin manyetik alanında oluşan bir bakıma kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamaları meydana geliyor. Bu patlamalar sonucu oluşan fırtınalara, güneş fırtınaları deniyor. Bu patlamalar sonucu röntgen ve ultraviyole gibi ışınlar açığa çıkıyor. Uzmanlar büyük bir patlamanın milyarlarca ton maddeyi uzayın milyonlarca kilometre derinliğine saçabileceğini belirtiyor. Bu fırtınalar dünya atmosferine ulaştığında dünyanın manyetik alanında geçici bir bozulmaya yol açabiliyor. Bu tarz patlamaların tarihe bakıldığında daha önce de yaşandığı görülüyor. Ancak geçmiş zamanlarda teknolojinin bu denli gelişmiş olmaması nedeniyle güneş fırtınasının belirli bir zararı oluşmamıştı.

Ancak günümüzde teknolojinin bu kadar gelişmesiyle birlikte bu denli olayların yol açacağı olumsuzluklarda o kadar fazla oluyor.

Yaşanan bu güneş fırtınası ile birlikte bazı bölgelerde iletişim kesintisi, GPS’lerde bozulma, telefon ve televizyon sinyallerinde parazitlenme, elektrik sisteminde olumsuz etkilenme, uydular etkileneceği için internette sık sık kopmaların olacağı ön görülüyor. Beraberinde maddi olarakta çok büyük kayıpların olacağı düşünülüyor. Hatta uzmanlar bu patlamanın, güçlü rüzgarların etkisi ile dünyanın manyetosferinde jeomanyetik fırtınalara yol açabileceğinden de endişeleniyor.

Gün geçtikçe bütün dengeler değişmeye başlıyor ve her an her şeyle karşılaşabilir durumda kalıyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.