eba ekran paylaşmak

Eba’da ekran paylaşımı nasıl yapılır

Öğretmenlerimiz EBA canlı derslerde ekran paylaşımı yaptıklarında, dersteki öğrenciler de kendi bilgisayarından paylaştığı dosyayı görebiliyorlar. Dersi zenginleştirmek, ilgiyi canlı tutmak için yapılabilecek bu opsiyonu uygulamak aslında oldukça basit.

Öncelikle ekran paylaşımı ne demek, onu netleştirelim. Öğretmen ekran paylaşımı yaptığında, seçtiği dosyalar öğrencinin ekranından da görünüyor. Bilgisayarınızda açık olan her hangi bir dosyayı uygulamada paylaşabilirsiniz.

Bunu nasıl yapıyoruz? Canlı ders esnasında ana menüde yer alan ekran paylaşımı seçeneğine, ardından “yeni paylaşım“ı işaretliyoruz. Şİmdi önümüze açılan ekrandan ise paylaşmak istediğimiz dosyayı seçiyor ve paylaş tuşuna basıyoruz. İşte bu kadar.

Artık ekranınızı öğrenciler ile paylaştınız, hatta beyaz tahta seçeneği ile onların da sayfa ile etkileşimde olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de; paylaşım sayfası açıkken ekranın sağında yer alan FAZLASI tuşuna basıyoruz, ‘Katılımcıların işaretlemesine izin ver’ seçeneğini seçiyoruz. Artık öğrenciler dosya üzerinde çizim, işaretleme, vb yapabilirler.

Eba ekran paylaşımı için size verebileceğimiz ipucu şu olabilir; önceden paylaşmak istediğiniz dosyaları ekran üstünde hazır bulundurun hatta tek tek hepsini açın. Böylelikle o esnada hem vakit kaybetmeden hem de zorlanmadan açmış olursunuz.

İyi dersler!

One thought on “Eba’da ekran paylaşımı nasıl yapılır

  • Güzel paylaşımınız için teşekkürler. Sık kullanılan sitelere eklediğim her zaman takipteyim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.