Kredi kartlarında yeni dönem başlıyor

Kredi kartlarında yeni bir dönem başlıyor. Kredi kartları değişiyor.

Lidyalılar parayı icat ettiği zaman konunun buralara geleceğini kim bilebilirdi ki?

Napolyon Bonapart, savaşı kazanmak için 3 şey lazım demiş ve saymış: PARA, PARA PARA! Günümüzde ise birçok şey için ihtiyaç duyulan başlıca kavram para.

Paranın bulunmasıyla birlikte ticaretin farklı bir hal alması tarihte büyük değişikliklere neden olmuştur. Geçmişten günümüze kadar gelişip değişen dünyada para vazgeçilmez bir olgu haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi, ihtiyaçların artması, her şeyin paradan ibaret olması paraları da çeşitli bir hale getirmiştir. Dünyada kullanılan çok çeşitli para birimleri bulunmaktadır. Bankaların ortaya çıkışı ve gelişmesiyle birlikte de kredi ve kredi kartları gibi alternatifler gelişmiştir.

Kredi kartı kullanımı günümüzde artarak devam etmektedir. İnsan sanki kredi kartı ile alışveriş yaptığı zaman para harcamıyormuş hissine kapılabiliyor. Tabii ay sonunda kredi kartı ekstresi geldiği zaman işler değişiyor. Hele bir de kart limiti sınırsız olunca insan kendini kaptırıp gidiyor.

Kredi kartlarına değişiklik geliyor.

Kredi kartları ile ilgili yeni bir süreç başlıyor. Kredi kartlarındaki manyetik şeritler 2024’ten itibaren kaldırılacak.

Kredi kartlarında büyük bir değişikliğe gidiliyor. Dünyada önemli bir kredi kartı üreticisi olan Mastercard 2024’ten itibaren kredi kartlarındaki manyetik şeritleri kaldıracağını duyurdu.

Kredi kartları güvenli mi?

Manyetik şeritler dolandırıcılığa sebep olabildiği için uzun süredir güvenli olmadıkları konuşuluyordu. Bu uygulama sayesinde kredi kartı dolandırıcılığının önüne geçilmesi hedefleniyor. Uygulama ilk olarak Avrupa’da başlayacak ve 2033 yılı itibariyle dünya genelinde manyetik kartların kullanımının sonlandırılması planlanıyor.

Manyetik şeritli kartların yerine parmak izi ile kullanılan çipli biyometrik kartların geleceği söyleniyor.

Pandemi ile birlikte artış gösteren temassız ödemeler hem kartlar ile hem akıllı cihazlar ile yapılıyor. Artık oldukça sık kullanılan temassız ödemenin güvenlik açısından bazı riskler oluşturup oluşturmadığı da yeni bir tartışma konusu.

Kredi kartlarında yapılacak bu değişiklik ile güvenlik seviyesi biraz daha artacak gibi duruyor.

Kredi kartlarından bahsetmişken, hemen hepimizin cüzdanlarında olan, market ve markalara ait kartlar konusuna da değinmeden geçemedik.

Market kartları aslında ne işe yarıyor? Okumak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.