YouTube Kids nedir, nasıl kullanılır ?

YouTube Kids nedir ?

YouTube Kids , YouTube tarafından geliştirilen bir çocuk video uygulamasıdır.

Teknolojinin büyük bir hızla gelişmesiyle birlikte günümüzde küçük büyük demeden herkesin elinde internete ulaşabileceği bir teknoloji var. Ucu bucağı olmayan internette bilindiği üzere zararlı pek çok içerik bulunuyor. Bu içeriklerden özellikle çocukları korumamız gittikçe zorlaşıyor. Her ne kadar küçük yaşlarda çocukları ekrandan uzat tutsak da, belirli bir yaştan sonra ekran kısıtlaması ile onları korumaya çalışsak da özellikle günümüz pandemi döneminde elimizde olmadan her çocuk bir şekilde uzun süreler ekrana maruz kalıyor. Bu durumun zararlarını en aza indirmek için ebeveynlere bu süreçte çok iş düşüyor.

Youtube Kids’de öne çıkan özellikler

Özellikle YouTube platformunda çocuklar tek tıkla istediği her şeye erişim sağlayabiliyor ve sonsuz bir akımın içinde buluyorlar kendilerini… İşte tam da bu noktada bir adım atan YouTube, YouTube Kids adında bir çocuk video uygulaması geliştirmiş. Bu yeni platformda çocuklara uygun içerikler yer alıyor ve böylece çocuklar yalnızca kendilerine uygun içeriklerin yer aldığı bir platformda zaman geçirebiliyor. Burada çocukların farklı ilgi alanlarına hitap eden her türden video bulunuyor.  Sunulan videoların ailelere uygun içerikler olması için otomatik filtreler, gerçek kişiler tarafından yapılan incelemeler ve ebeveynlerden alınan geri bildirimler kullanılıyor. YouTube’da varolan tüm videoların tek tek incelenmesi mümkün olmadığı için YouTube ekibi sürekli olarak ebeveynlerden gelen geri bildirimlerle incelemelerine devam edeceğini söylüyor.

youtube kids ekran görüntüsüYoutube Premium ile reklamsız Youtube

YouTube Premium üyeliğiyle de çocukların favori videolarını YouTube Kids’de hiçbir ücretli reklam olmadan izlemelerine olanak sağlıyor. YouTube Kids ayrıca çocuğunuza özel kişisel profil oluşturma imkanı sunarak çocuklarınızın hangi içerikleri izleyebileceği konusunda tam kontrol sahibi olmanıza imkan sağlıyor. “Yalnızca Onaylı İçerik” modunu seçerek çocuklarınızın sizin manuel olarak seçtiğiniz ve onayladığınız videoları, kanalları izlemesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca çocuklarınızın izleme süresi için bir sınır belirleyerek ekrana maruz kalma sürelerini de kontrol edebiliyorsunuz. Beğenmediğiniz video ve kanalları kolaylıkla engelleyip bir daha karşınıza çıkmasını engelleyebilir ve görüntüleme geçmişi sayesinde çocuklarınızın neler izlediğini kontrol edebilirsiniz. Bu modda çocukların video araması yapması engelleniyor bu sayede önlerine zararlı içeriklerin çıkması önlenmiş oluyor. Ayrıca uygulamada çocukların yaş grubuna göre seçim yapılabiliyor. 4 yaş ve altı çocuklar için “Okul Öncesi” Modu, 5-7 yaş arası çocuklar için “Küçük” Modu, 8 yaş ve üzeri çocuklar için “Büyük” Modu’nu seçerek çocuğunuzun yaş grubuna uygun içeriklere daha kolay ulaşmanızı sağlıyor.

YouTube Kids artık Türkiye’de kullanıma açıldı. Gerçekten amacına uygun bir platform olursa bu sayede ebeveynlerin içinin biraz daha rahat olacağını düşünüyoruz. Özellikle bu pandemi sürecinde ekran karşısında bolca zaman geçiren çocuklar için bu platform faydalı olur mu dersiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.