Sosyal medyada erişilebilir görsel ne demek?

Sosyal Medyada Görsellere Açıklama Ekleme

Sosyal medyada erişilebilir görsel paylaşımı var mı? Sosyal medyada paylaşımlarıma nasıl alternatif metin ekleyebilirim? Görme bozukluğu olan kişiler için sosyal medya nasıl daha çok kullanılabilir duruma gelir?

Dünyada milyarlarca insan birçok sosyal medya platformunu aktif olarak kullanıyor. Sosyal medyanın artık hayatımızda eğlenceli vakit geçirme dışında birçok işlevi bulunuyor. Zaman ilerledikçe bu platformların kullanım sayısı ve kullanım amacı arttıkça yeni platformlar ortaya çıkmaya başlıyor ve var olan platformlarda sürekli değişikliğe gidiyor. Sosyal medya platformları iyi-kötü birçok güncelleme ile rakiplerinin gerisinde kalmamak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar…
Günümüzde neredeyse hayatımızın tamamını sosyal medyada paylaşır hale geldik. Kişisel paylaşımlarımız dışında sosyal medyada artık birçok faydalı bilgiye de erişim sağlayabiliyoruz. Eğitim, haber, yardım kampanyaları, son dakika gelişmeleri ve daha birçok konu… Hal böyle olunca da bu platformların herkes için kullanılabilir olması önem kazanıyor. Dikkat çekici bir fotoğrafın altında yazılan bir açıklama ile birçok bilgiye ulaşabiliyoruz.

Peki Görme Bozukluğu Olanlar İçin Durum Nasıl?

Dünya üzerinde 285 milyon insan görme rahatsızlıklarına sahip. Bu insanlar için hayatın her alanını kolaylaştırmak gerekirken günümüzde sosyal medya kullanımlarını da kolaylaştırmak önemli bir hale gelmiş durumda.
Bu noktada Instagram veTwitter görme bozukluğu olan kişiler için uygulamalarında bir kolaylık sağlıyor. Paylaşımlara eklenebilen ‘alternatif metin’ özelliği ile ‘erişilebilir görsel paylaşımı’ yapılabiliyor. Bu sayede paylaşımlar erişilebilir kılınıyor ve görme bozukluğuna sahip kişiler ekran okuyucular sayesinde paylaşımlarda yapılan açıklamaları dinleyebiliyor!

Instagram’da Erişilebilir Görsel Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

İlk olarak paylaşılacak görsel seçildikten sonra ‘paylaş’ butonuna tıklamadan önce en altta ‘gelişmiş ayarlar’ butonuna tıklanır.

Açılan sekmede an altta bulunan ‘erişilebilirlik’ kısmındaki ‘alternatif metin yaz’ butonuna tıklanır.


Görselin betimlemesi yapıldıktan sonra sağ üst köşede ‘kaydet’ butonuna tıklanır. Ve fotoğraf paylaşılır.


Böylece görsel erişilebilir hale gelerek paylaşılmış olur. Ekran okuyucu kullanan diğer kullanıcılar bu sayede alternatif metni ‘duyabilir’.

Twitter’da Erişilebilir Görsel Paylaşımı Nasıl Yapılır?

İlk olarak Twitter’da paylaşılacak görsel seçildikten sonra ‘tweetle’ butonuna tıklamadan önce seçilen görselin sağ altında çıkan ‘+Alt (alternatif metin)’ butonuna tıklanır.

Çıkan ‘eminim’ ve ‘hayır, teşekkürler’ seçeneklerinden ‘eminim’ butonuna basılır.


Açılan kutuya görselin betimlemesi yapıldıktan sonra sağ üst köşede ‘bitti’ butonu tıklanır. Böylece görsel erişilebilir hale gelerek paylaşılmış olur.


Platformlarda bulunan bu özellik sayesinde birçok insanın açıklamalardan okuduğu yazıları görme bozukluğu olan kişilerde ekran okuyucular sayesinde dinleyebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.