Virüs nedir? Casus Program nedir?

virus-nedir

Virüs nedir?

İsmiyle müsemma denir ya, aynen öyle, virüsler nasıl canlı bünyede hastalık oluşturuyorsa, dijital virüsler de aynı mantıktadır. Bunlar aslında zararlı kodcukardır.

Kimisi kodu bozulmuş programlar olmasına rağmen çoğunluğu özel olarak kötü amaçla hazırlanmış programlardır.

Taşınabilir disklerden, usb belleklerden, ya da sadece bir mail aracılığıyla bilgisayarınıza veya dijital aletinize gelebilirler. Virüsler verilerinizi silebilir, aletinize zarar verir, kişisel bilgilerinizi yayabilir, kendi kendini çoğaltabilir, sisteminizdeki verilerden tanıdıklarınızın maillerine ve oradan onların dijital aletlerine ulaşabilir.

Fark edildiği anda ilgili programlarla temizlenmeleri gerekir.

Casus programlar

Virüslerle aynı mantıkta çalışan casus programlar, bilgi toplama amaçlı geliştirilmiş yazılımlardır.

Aslında bugün kullandığımız uygulamaların çoğu, içlerinde benzer programlarla gelirler ve kişisel eğilimlerimiz hakkında bilgi toplarlar. Siz programın çalıştığını farkına bile varmazsınız ancak arka planda sisteminizde büyük yer kaplarlar ve sistemin hızını yavaşlatırlar.

Kötü amaçlı casus yazılımlar, hesap numaralarınızdan kişisel bilgilerinize kadar her bilgiye ulaşabilir, bunları paylaşırlar ve bu bilgileri kullanır ya da satarlar.

 

3 thoughts on “Virüs nedir? Casus Program nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.