Bebek pudrası kansere mi yol açıyor?

johnson-pudra-kanser

Johnson& Johnson hakkında açılan talk pudrası davası sonuçlandı

Geçtiğimiz Şubat ayında Johnson & Johnson aleyhinde yine talk pudrası yüzünden bir dava açılmış ve mahkeme şirketi 72 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Bir başka mahkeme bu kez yine aynı ürünün, talk pudrasının, kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı gerekçesiyle 55 milyon dolar tazminat cezası verdi.

Kişisel bakım, ilaç ve hastane ürünleri pazarlarında faaliyet gösteren dünyanın en geniş ürün yelpazesine sahip üreticilerinden olan Johnson & Johnson, bir Amerikan şirketi. 1985 yılından beri ülkemizde de ulaşılabilen marka, bizde en çok bebek bakım ürünleri ile tanınıyor. Dünyanın en büyük ve kazanan şirketlerinden biri olan Johnson & Johnson’ın bünyesinde, tanıdığımız pek çok marka daha bulunuyor; Johnson’s, RoC, Clean & Clear, Neutrogena, Carefree, Listerine, bunlardan bir kaçı.

Peki neden dünyanın ‘En beğenilen firmalar’ listesindeki* bu markanın, sadece talk pudrası adına açılmış 1200 den fazla davası bulunuyor?

Bebek pudrası kanser mi yapıyor?

Marka, müşterilerini ürünün riskleri konusunda yeterince uyarmamakla suçlanıyor. Yıllardır markanın talk pudrasını kullandığını belirten Gloria Ristesund adlı kadının şirket aleyhine açtığı davada jüri, Johnson & Johnson’ı toplamda 55 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti. Ristesund mahkemedeki açıklamasında pudrayı genital bölgesinde yıllarca kullandığını, bunun sonucunda da kendisine yumurtalık kanseri teşhisi konduğunu anlattı. Ristesund, uzun süre kanser tedavisi gördüğünü ve ameliyat olmak durumunda kaldığını da anlattı ve artık kanserin gerileme safhasına girdiğini söyledi. Mahkeme kararında kullanıcıyı haklı buldu ve Johnson & Johnson’ın ürettiği talk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığına karar verdi.

Johnson & Johnson sözcüsü Carol Goodrich ise mahkeme kararının 30 yıldır aralıksız sürdürülen talk pudrası araştırmalarıyla çeliştiğini belirterek ürünlerinin güvenli olduğu tezini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Johnson & Johnson mahkeme kararını temyize götürmeye hazırlanıyor.

*Fortune Dergisi araştırması.

Kaynaklar : BBC Türkçe, CNN Türk, Johnson & Johnson

Görsel : shutterstock

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.