instagramda mavi tik almak için ne yapmak gerekiyor

Instagram’da mavi tik nasıl alınır?

Instagram’da doğrulanmış rozeti nedir?  Kimler mavi tik alabilir? 

İnternette her gün farklı ifadeler, sözler, şekiller ile karşılaşabiliyoruz. Günümüzde birçok şeyin artık internet ortamında yapılır hale gelmesi internet kavramlarını yaygınlaştırmış durumda. Artık internet dili diye ifade ettiğimiz bir dil bile mevcut. Bu kavramlar her geçen gün artıyor ve bilmediğimiz, bazen ilk kez gördüğümüz, duyduğumuz bu kavramları merak ediyoruz.  

Birçoğumuz bazen internette bir araştırma yaparak, bazen birine sorarak yeni ifadeleri öğrenmeye çalışıyoruz. Özellikle sosyal medya platformlarında kullanılan çok çeşitli ve farklı ifadeler ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Son dönemlerin sıkça duyduğumuz kavramı ‘mavi tik’. Instagram’da bazı hesap isimlerinin yanında mavi bir tik işareti bulunuyor.

Mavi tik nedir? 

Mavi Tik, yani ‘Instagram doğrulanmış rozeti’ aramada ve profilde hesapların yanında görünen bir onay simgesidir. Instagram’ın o hesabın bir ünlüyü, tanınmış bir kişiyi ya da markayı temsil eden gerçek varlık olduğunu onayladığı anlamına gelir.

Doğrulanmış rozeti kimler talep edebilir?

Doğrulanmış rozeti talep edebilmek için bir ünlü, tanınmış bir kişi ya da marka olmanız ve belirli hesap ve uygunluk koşullarını karşılamanız gerekiyor.

Mavi tik için nasıl başvuru yapılır?

Hesap ve uygunluk koşulları nedir, buna bir göz atalım. Sanıldığı gibi takipçi sayısı onay almak için önemli bir kriter değildir.

–          Hesabın özgün olması

–          Hesabın eksiksiz olması

–          Hesabın dikkate değer olması

–          Benzersiz bir hesap olması

Topluluk kuralları ve kullanım koşullarına ek olarak bu özellikleri karşılayan hesaplar, Instagram tarafından yapılan doğrulama sonucunda ‘mavi tik’ alabilirler. Bu süreçte hesap ile ilgili yanıltıcı bilgiler sunarak mavi tik alan hesaplar tespit edilip mavi tik iptali ve hesap kapatma ile karşı karşıya kalabilirler.

Doğrulanmış rozeti onaylandıktan sonra hesabın kullanıcı adı değiştirilemez ve doğrulanmış rozet başka bir hesaba aktarılamaz. Ayrıca her tanınmış kişi, ünlü ya da markanın mavi tik’i olması gerekmiyor.  Birçok tanınmış kişi hesabını Instagram’da doğrulasa da, her tanınmış kişinin doğrulanmış rozeti bulunmuyor.

Doğrulanmış rozet ‘mavi tik’ almak için nasıl başvuru yapılır?

–          Öncelikle doğrulanmış rozeti talep edilecek hesaba giriş yapılması gerekiyor.

–          Daha sonra Instagram profiline gidip sağ üst köşede bulunan 3 çizgi simgesine basılır.

–          ‘Ayarlar’a girilip ‘hesap’ kısmına basıldıktan sonra ‘doğrulama iste’ye basılır.

–          Ad soyad bilgileri girildikten sonra koşulları karşılayan bir kimlik belgesi gönderilir.

Bu adımlardan sonra Instagram doğrulanmış rozeti için başvuru yapılmış olur. Her başvuru yapılan hesaba mavi tik verileceği gibi bir kesinlik yoktur. Başvurduktan sonra 30 gün içerisinde onaylanıp onaylanmadığı hareketler kısmında bildirim olarak bildirilir. Onaylanmadı bildirimi gelirse aynı şekilde tekrar başvuru yapılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.