Teknolojik annenin doğum çantası

Ne heyecandır doğumun yaklaşması ve artık hastane çantası hazırlığına geçiyor olmak! Çok basitmiş gibi görünen bu hazırlık, oysa ki çok önemlidir. Hayatınızın en önemli günlerinden birini yaşarken evde unutulan bir şeyler kalmasın diye hazırladık listeyi. Buyrun bakalım; teknolojik annenin doğum çantası :)

Whatsapp grubunuz da doğuma hazır mı? :)

Önce klasiklerden başlayalım,

EVRAKLAR :

 • Nüfus cüzdanınız
 • Bebeğin son ultrasonu , son NST
 • Son tahlilleriniz
 • Varsa anestezi formunuz
 • Bir (kronik) rahatsızlığınız varsa bununla ilgili tahliller ve belgeler

BEBEK İÇİN :

 • 3 takım kıyafet (iç body, tulum)
 • Çorap, başlık, tercih ediyorsanız eldiven
 • Mevsimlik battaniye, hırka
 • Yenidoğan bebek bezi
 • Tercihinize göre yenidoğan ıslak mendili ve/veya pamuk ve saf su (hastanede küçük plastik kap bulabilirsiniz)
 • Müslin / tülbent benzeri bezler, omuz örtüsü. Yeni bile olsa tertemiz yıkanmış, bir kaç tane.

hastane-cantasi

Eveeeet şimdi gelelim kendimiz için hazırlıklara;

Teknolojik annenin hastane çantası

Gecelik veya pijama : Önden düğmeli, beli sıkmayan, rahat ve bol tercih edin. O kadar çeşitli ve güzel emzirme kıyafetleri var ki artık, fırfırlı pırpırlı demode kıyafetleri geride kaldı. Siz sadece rahatlığınızı düşünün.

Çorap : Sıkmayan ve sıcak tutan çorap şart. 1 çorap yeterlidir.

Hijyenik ped : Hastaneden verilecek olanlar sizin alışkanlığınız dışında olabilir. Siz en iyisi yanınızda götürün, 1 paket yeterli

Kişisel bakım : Diş fırçası, diş macunu, saç fırçası, deodorant, şampuan. Ve toka!

Mini bir makyaj çantası : Aslına bakarsanız ruj, allık ve rimel yeterli. Şart da değil! Kalem, pudra vs hiç girmeyin, ağlama garantili bu dönemde sıkıntıya hiç gerek yok. Hatta gelin biz size bunun için telefon uygulaması önerelim, bir kaç tanesi bu linkte var.

Ayna : Her seferinde o yataktan kalkmak kolay olmayabilir. Küçük bir ayna atın çantaya, başucunuza koyarsınız. Gelen-giden olacak, fotoğraflar çekilecek. ‘Aynayı mı düşüneceğim?’ demeyin, eve döndükten sonra ‘Biriniz saçımı düzeltseydi bari!’ dememeniz için bu liste!

Şarj aleti : Hatta aletleri! Telefonlar susmuyor, fotoğraflar, video çekimleri çok şarj yiyor. Siz eşinizle, annenizle, yakınınızla odada dönüşümlü sıraya da girmemek için koyun çantaya şarj, ekstra şarj, harici şarj, ne varsa.

Saç kurutma makinesi : Evet hastane odalarında olabiliyor. Ama uzun süre ayakta duramayabiliyor insan. Saçınız uzunsa ve gerekli olabileceğinizi düşünüyorsanız, bizden söylemesi. Yatakta kurutabilirsiniz böylelikle.

Süt pompası : Hastanede verilecek olan profesyonel pompalar en iyileridir aslına bakarsanız. “Pompa kullanmayacağım” deseniz bile, ne ile karşılaşacağınızı öngörmeniz imkansız gibi. Eve döner dönmez pompa aramamak için hazırlığınızı önceden planlamanız en iyisi. O yüzden bu listeye de eklemeden edemedik. Aldıysanız yanınızda götürebilirsiniz, ayrılmadan önce birlikte deneyerek hastanedeki hemşirelerden kullanım incelikleri öğrenme şansınız olur.

Bitki çayı : Bazı hastanelerimizde yeni doğum yapan anneye lohusa şerbeti getiriliyor. Geleneklerimiz çok güzel ama çok ŞEKERLİ! Süt arttırıcı tamamen bitkisel çaylar var annelere özel. Doktorunuza da danıştıktan sonra bunlardan tercih edebilirsiniz. Gaz problemine de, hazımsızlığa da iyi geliyorlar.

Selfie çubuğu : Selfie mühim, selfie önemli! Ailece tek karede olalım derseniz, 15-20tl’ye bir monopod alabilirsiniz. Nasıl kullanılıyor derseniz, bu sayfada anlattık.

Çıkış kıyafeti : Hastaneye belki acil geldiniz, belki üzeriniz gelirken kirlendi, belki de sadece onları giymek istemiyorsunuz? Hiç bir yerde dile getirilmiyor ama biz söyleyelim; bir tane de çıkış için kıyafet koyun çantanıza. Hamilelikte giydiğiniz en rahat kıyafetiniz olabilir bu.

Kanguru / sling : Henüz 1-2 günlük bebeğinizi taşımanın en güzel yolu bizce. Göğsünüze yaslayın, annesini koklasın, dinlesin. Yeni almanıza gerek yok, çocuktan çocuğa geçen eşyalar, en güzeli.

Ekstra : Ziyaretçiniz çok olacak gibiyse elleri de boş gelmezler, ekstra poşete veya küçük bir çantaya ihtiyacınız olabilir.

Ekleyecekleriniz varsa sayfamızda da yazabilirsiniz.

Doğum çantasına boşuna koymayın;

Bebek için şampuanlar, kremler taşımayın.

Umuyoruz ki tüm hastaneler bebek dostudur; bebek için biberonlar, emzikler taşımayın.

Kendiniz için 3-5 çeşit kıyafet boşuna taşımayın. Parfüm taşımayın.

Terlik, sabahlık, tercih meselesi ama gerek duyulmuyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.