Piyasada çeşit çeşit selfie stick, yani selfie çubuğu bulabilirsiniz;

  • Android / iOS ikisine de uyan cihazlar da var, sadece biri ile uyumlu olanlar da. Yani sadece iPhone uyumlu veya diğer markalarla uyumlu, ya da her iki işletim sistemiyle uyumlu monopodlar bulabilirsiniz.
  • Kumanda kısmı da çeşitlilik gösteriyor; Çubuğun elinizde tuttuğunuz uç kısmından kumanda edilenler, ayrı bir küçük kumanda ile bluetooth ile çalışanlar veya sadece self-timer yani zamanlayıcı özelliği ile çalışan, yani yalnızca uzatma aparatı işlevi gören çubuklar.

 

Selfie çubuğu nasıl kullanılır?

Selfie Stick’lerin genel kullanım mantığı aynı olmakla birlikte, çeşitlilik de gösterebilir;selfie-cubugu

  • Telefonunuzla uyumlu bir selfie stick alın
  • Telefonunuzu çubuğun üst kısmına yerleştirin. Kimisinde yatay, kimisinde dikey yerleşime imkan tanır, sorun yok, nasıl olsa bir kez sabitledikten sonra istediğiniz gibi kadraj alabilirsiniz..
  • Çubuğun ucundan kumanda edilen aletlerde -ki bunlar nispeten daha pahalı olanlardır- ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, fotoğrafı çekmek istediğiniz anda parmağınızla dokunuyorsunuz.
  • Bluethooth ile çalışan kumandalı aletlerde; önce telefonunuzda bluetooth’u açın, elinizdeki kumandayı da açın ve telefonunuzda o aletin ismini blueetooth ekranında bulun. Ekranda ismi bulduğunuzda ok’leyin böylelikle iki cihaz birbirini görür duruma geliyor. Bundan sonra deklanşöre basmak istediğiniz anda, kumandaya basacaksınız hepsi bu. Ancak bluethooth’u veya kumandayı kapatırsanız bu işlemi bir dahaki sefere yine tekrarlamanız gerekecek.
  • Aldığınız çubuk çok sade ise, kumandalı değil, saptan etkileşimli değil, blueethooth ile çalışmıyor ise; o zaman ‘self-timer’ uygulaması indireceksiniz. Çoğu yeni nesil telefonda zamanlayıcı çekim modu zaten var, yoksa eğer telefonunuzla uyumlu bir uygulamayı anında bulabilirsiniz. ‘self timer’ kelimesini aratın ve uygun uygulamayı yükleyin. 3 saniye, 5 saniye, ….100 saniye kadar çok seçenekleri olan aplikasyonlardan istediğinizi seçin; uygulamayı açıp çekim tuşuna bastıktan sonra telefonu kendinizden uzaklaştırın ve seçtiğiniz süre kadar bekleyinbekleyin.
  • Ve elbette.. gülümseyin!

Dip not: SelfieStick dediğimiz şey aslında monopod’dan başka bir şey değildir ve boyut olarak uyduktan sonra her türlü kamera ile de kullanabilirsiniz.