Clubhouse nedir, nasıl kullanılır?

Gün geçmiyor ki yeni bir uygulama bir anda tüm sosyal medya da rüzgar gibi essin. ClubHouse da bunlardan biri. Şu an sadece Ios üzerinden kullanılabilen uygulama nedir, gelin yakından bakalım.

ClubHouse nedir?

Clubhouse, dünyanın her yerinden insanların gerçek zamanlı olarak konuşmak, dinlemek ve birbirlerinden öğrenmek için bir araya geldiği sese dayalı yeni bir sosyal ağ türüdür. Sadece sesli ve canlı iletişime açık bir platform. Yeni nesil radyo mu dersiniz, Podcast‘lerin bir tık ötesi mi dersiniz bilemeyiz, ancak şunu biliyoruz; karantina süreci tüm dünyada uzadıkça dijital dünya kendi gereksinimlerini doğuruyor ve birileri de bu açığı görüp yeni uygulamalar sunuyor.

Clubhouse’a nasıl girilir? Clubhouse daveti nasıl alınır?

Öncelikle uygulamaya girmek için bir tanıdığınızdan davet almış olmanız gerekiyor. Davet aldığınız telefon numarası ile giriş yapabiliyorsunuz. Uygulamaya kullanan bir arkadaşınız size davet mesajı atıyor.

Yalnız burada değinmemiz gereken bir nokta var. 1 kişi yalnızca 2 kişiye davet hakkı gönderebildiğinden kullanıcı sayısı idareli şekilde artıyor. Bir kişi uygulamayı ne kadar kullanırsa, ileride o kadar yeni davet hakları kazanıyor. Bunu bir kenarda tutalım.

Üye olan herkes ilk fırsatta sınırlı sayıda davetiyesini en yakınlarına harcayacağından, bir nevi içeride nüfuslu ve çok aktif olup davetiyesi bol birisini tanıyor olmak gerekiyor :)

Bir diğer yöntem de, uygulamayı indirmiş olan arkadaşınızın, uygulamada kendine hesap açıp, telefon numarası ile hesabı doğrulamış olması. Bu şekilde doğrulanmış aktif hesap sahibi arkadaşınızın bildirimini aldığınızda, kendisinden sayı sınırı olmaksızın davetiye isteyebilirsiniz.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Bu uygulama, daha önce çevrimdışı insanlarla buluşma konum uygulaması Highlight’ı kuran Paul Davison tarafından kuruldu ve aynı ismi tüm kamera rulonuzu paylaşma uygulaması Shorts’tan tanıyoruz. Shorts uygulması Pinterest tarafından satın alınmıştı. Demek istediğimiz Davison sosyal medyayı çok doğru okuyabilen bir isim, uygulamaları da bir o kadar rahat ve pratik kullanılıyor.,

Club House  profili oluşturma

Öncelikle uygulamaya girdiğinizde profil oluşturacaksınız. Her telefon numarası için tek bir profil oluşturabilirsiniz. Burada tıpkı Instagram uygulamasında olduğu gibi isminiz, fotoğrafınız, takip ettikleriniz ve takipçileriniz ve kısa profil açıklamanız yer alıyor. Bunları dolduruyorsunuz.

Club House’da odalar

Önünüze çıkacak olan akış, yani sohbet odaları, sizin ilgi alanlarınıza göre karşınıza çıkıyor. O yüzden 2.adım olan ilgi alanlarınızı işaretleme kısmı, önemli. Bu adımda konuşmak, dinlemek istediğiniz konu başlıklarını seçiyorsunuz.

Club House takvim özelliği

Takvim özelliği sayesinde sohbetler planlanabiliyor. Yani illa anlık olarak değil, önceden belirlenen gün ve saatte aktif olabiliyor. Siz bir sohbet planladığınızda, sizi takip edenler kendi takvimlerinde bu sohbetin planlandığını görebilecekler. İşte bu özelliğin şu an çok rağbette olan Instagram ve Facebook canlı yayınlarına alternatif olup olamayacağını zamanla göreceğiz.

Oturduğumuz yerden bugün neler varmış diye bakıp, ünlü isimlerden sevdiğimiz yazarlara, arkadaşlarımızdan eğitimcilere arzu ettiğimiz bir sohbet odasını açabiliyor ve canlı ve anlık sohbete dahil olabiliyoruz.

İşte dünya bu kadar küçüldü!

Club House App store linki

https://apps.apple.com/us/app/clubhouse-drop-in-audio-chat/id1503133294

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.