Reels videosu nasıl yapılır?

Instagram’ın kısa süre önce kullanıma sunduğu Reels, kullanıcıların 15 saniyelik videolar hazırlamasına imkan tanıyor. Hazırlamasına diyoruz çünkü, Instagram’ın daha önceden var olan video özelliklerine ek olarak Reels ile video editleme de yapabiliyorsunuz. Instagram Reels nasıl kullanılır, Reels ile neler yapabiliriz, gelin bakalım.

Reels ile 15 saniyelik videolar paylaşmak mümkün

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Herşeyden önce, Reels’a Hikaye kısmından ulaşıyoruz, dolayısıyla Hikayeler (Story) kısmında Reels ikonunu göremiyorsanız öncelikle uygulamanızı güncelleyin.

Adım adım Instagram Reels

  • Instagram hesabınızı açın.
  • Sol alt köşedeki EV ikonuna basın
  • Sol üst köşedeki KAMERA ikonuna tıklayın
  • Şimdi açılan sayfanın en altında CANLI HİKAYE ve REELS yazacak. REELS’i seçiyoruz.
  • Şimdi açılan sayfada KAYDET tuşuna basarak videomuzu kaydedebiliriz.

Reels için aynı Instagram hikayelerde olduğu gibi o an canlı video çekebilir, veya cihazınızdaki videolardan yükleyebilirsiniz. Bunun için tablet veya telefonunuzun video galerisinden seçim yapmalısınız.

Kayıtlı videolarınızdan seçecekseniz, bu aşamada sayfayı yukarı kaydırarak video kataloğunuzu açıyor ve videoları seçiyorsunuz.

Seçtiğiniz videolar 15 saniye içine sığmak zorunda. Açılan küçük pencerede parmaklarınızla kıstırarak videonun istediğiniz aralığını seçin ve her seferinde EKLE’ye basın. İster kısa kısa videolar ekleyerek 15 saniyelik bir video oluşturun, ister sadece tek bir videoyu editleyin. Seçim sizin.

Reels videonuzu sadece Hikayeler kısmında veya hem Hikayeler hem ana akış sayfasında paylaşabilirsiniz. Bunun için PAYLAŞ’a basmadan önce seçeneklerden isteğinizi mutlaka işaretleyin.

Ekstra özellikler

Reels’i açtığınızda sol sütunda sırasıyla MÜZİK, HIZ, EFEKT ve ZAMANLAYICI ikonlarını göreceksiniz.

  • MÜZİK: Videonuz için videonun orjinal sesini kullanabileceğiniz gibi, MÜZİK ikonuna tıklayıp uygulamanın izin verdiği seslerden ve şarkılardan da seçebiliyorsunuz. Daha sonra videonuzu paylaştığınızda, parça ismi gibi detaylar videonuzda görünecek. Hatta eğer orjinal sesi kullandıysanız, videonuzun sesi de REELS seslerine eklenmiş olacak.
  • Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.
  • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.

Şimdi gerisi size kalmış!

Reels videoları şu anda Instagram’ın KEŞFET bölmesinde ayrı bir köşede ve diğer paylaşımlardan daha büyük çerçevede görünüyor. Dolayısıyla paylaşacağınız videoların KEŞFET’te dikkat çekme olasılığı yüksek ve etkileşimleri de bol olacaktır. Hızlı davranırsanız henüz çok fazla kullanılmayan bu özelliğin etkileşim avantajından faydalanabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.