Whatsapp Sözleşmesi hakkında ne yapmalı?

Evet şimdi bir bakalım.
Whatsapp kimin? Facebook’un.
Şu an bunu okuduğunuz uygulama, Instagram kimin? Facebook’un.
Messenger? Hani üzerinden görüntülü konuşmalar yaptığımız? Facebook’un.
Facebook’un ana uygulamasında bir hesabınız var mı? Muhtemelen evet.
Dünya üzerinde 2.7 milyar insanının da, Facebook üzerinde hesabı var.
Eşi, dostu, ailesi; ailelerimiz hesaplarımıza ekli. Hatta okullarınız, işyerleriniz, son gittiğiniz yerden paylaştığınız fotoğraf eklidir.
Facebook’a bakarsak; Facebook, sosyal ağın kullanıcı bilgilerini
nasıl yönettiğine dair defalarca açıklama yapmak zorunda bırakıldı, hatta bugüne kadar tüketici eğilimlerimiz hariç, düzinelerce şirketin kullanıcılarının verilerine erişim izni verdiğini itiraf etmiş bir ticari oluşum.

Bu konuda 7 yıldır yazıyoruz, çiziyoruz. Bunu sadece Facebook’un değil, bedava, ücretsiz, sınırsız kullandığınız tüm internet uygulamalarının yaptığını sayısız kez anlatmaya çalıştık. İnternette hiç bir şey bedelsiz değil, malesef.

İroniktir; ŞİMDİ NE YAPALIM? Sorularıyla yıkılıyor Instagram, Facebook ve Whatsapp kutucuklarımız:)
Şu an hali hazırda bir Facebook hesabınız var ise, zaten çoktan döngünün içindesiniz, sadece Whatsapp değil, eğer bu dev tekele ait tüm hesaplarınızı silecekseniz -beeelki bir nebze- durumdan sıyrılabilirsiniz ancak şunu bilelim ki, hali hazırda zaten bu sistemin içindeyiz hepimiz,
bugün onayımıza sunulan “sözleşme” sadece artık durumların saklanacak bir noktaya gelmemiş olmasından kaynaklanmakta.

Seslerin kaydedilmesi konusuna gelince… Bunu Google yıllardır yapıyor? Mikrofon tuşuna basıp kaydettiğiniz tüm sesler kayıtlı?! Sadece Google değil telefonunuzdaki tüm uygulamalara ‘mikronuma erişime izin ver’, ‘fotoğraf gelirime erişime izin ver’, ‘konum paylaşımına izin’ ver, ver de ver… derken, izinleri zaten kullanıcı olduğunuz ilk günden veri veriyoruz.

İnternet böyle bir şey. Hepimizi ağına çekiyor. Ücretsiz kullandığımız her hizmette, ürün bizzat kendimiziz. Bunu unutmayalım. Paylaştığımız her fotoğrafta, her bir gönderide artık paylaşımlarımızın nerelere varabileceğinin, nerelerde kullanılabileceğinin farkında olalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.