İnternet Kuralları:1 Twitter Hesabımı Nasıl Güvende Tutarım?

Öncelikle şunu söyleyelim, birdenbire kendiliğinden hiçbir virüs, ajan program gelip hesabınızı ele geçiremez!

Twitter hesabınıza eklediğiniz kimi uygulamalara izin verirken, farketmeden sizin yerinize tweet atmasına, RT yapmasına, takip etmesine, tuhaf mesajlar göndermesine  izin veriyorsunuz.

Bu uygulamalar genellikle “Profiline kim girmiş, kim sizi takipten çıkarmış” ve “şu kadar takipçi edin” uygulamaları oluyor. Siz bu tarz uygulamalara bakarken bile farketmeden bir yere tıklamış ve bilumum şeye izin vermiş, hatta onlara şifrenizi vermiş olabiliyorsunuz.

Peki yaptık böyle bir hata ve twitter hesabımızda bizim irademiz dışında bir şeyler oluyor. Ne yapmamız gerekiyor?

1- Hemen şifrenizi değiştirin.

2- Profil -> Ayarlar -> Uygulamalara tıklayın. Orada izin verdiğiniz tüm uygulamaları görebilirsiniz. Mesela benim uygulamalarımda izin verilmiş instagram, facebook, tweetdeck, Ekşi Sözlük vs var. Aralarında bilerek izin vermediğiniz, ne olduğunu bilmediğiniz uygulamalar gördüyseniz hemen yanındaki “Erişimi kaldır” butonuna basarak silin.

3- Takip ettiğiniz kişileri kontrol edip isteyerek takip etmediğiniz varsa silin, haberiniz olmayan uygulamanın hesabını spamleyin. Ve hatta teşhir edin.

4- En önemlisi bundan sonra herhangi bir uygulama, site vsye “İzin ver” demeden önce o küçücük yazılarda nelere nelere izin veriyorsunuz mutlaka okuyun.

5- Sadece Twitter değil, genel olarak bilgisayarınızın güvenliği için mutlaka iyi bir anti virüs programı edinin.

 

Eğlenceli ve güvenli ciklemeler

One thought on “İnternet Kuralları:1 Twitter Hesabımı Nasıl Güvende Tutarım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.