Telefonumu kaybettim, nasıl bulurum?

Bugüne kadar telefonunu 1 kez olsun kaybetmeyen, ya da daha kötüsü çaldırmayan var mı? Gerçi o kadar elimiz ayağımız oldu ki telefonlar, cüzdanlarımızı bile bıraksak masaya, ortaya, telefonumuzu bırakmıyoruz.

Telefonunuzu kaybettiğinizde ne yapmalısınız, kaybetmemek için ne önlem almalısınız?

1 – )

İlk iş olarak  Kayıp/Çalıntı ihbarı yapabilmek için hat sahibinin, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi’nin 0 312 294 94 94 numaralı telefonlarını bizzat araması gerekiyor. Bilgi İhbar Merkezi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bu numaraya durumu bildirdiğinizde telefonunuz anında iletişime kapatılıyor.

Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlar sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir sim kart takarak telefonu kullanabilir. Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınıyor. Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerekiyor.

Önemli : Bu işlemi yapabilmek için IMEI numaranızı bilmemiz gerektiğinden, telefonunuzu kaybetmeden evvel IMEI numaranızı mutlaka bir yere not alın. Bunu hemen şimdi yapın!

IMEI nedir? IMEI nasıl öğrenilir?

IEMI telefonunuzun seri numarasıdır. Cebinizin seri numarasını kontrol etmek için ( * # 0 6 # ) tuşlayın. Ekranınızda 15 numaralı bir kod belirecektir. Bu numara cebinizin kendine has (IP) numarasıdır. Bunu bir yere yazın ve emin bir yerde saklayın.

imei-nedir2-) Bunun ardından GSM operatörünüzü arayıp hattınızı da kullanıma kapatın.

Turkcell iletişim: Cep telefonunuzdan 532’yi tuşlayarak Turkcell’e ulaşmak sadece 3 rakam.
Diğer operatörler ve sabit hatlardan ise 0532 532 0000

Vodafone iletişim : Vodafone hatlarınızdan 542’yi, diğer operatör ve sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00

TurkTelekom iletişim :  444 1 500

TELEFONU KAYBETMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR

Telefonu kilitleme

Ama öncelikli sorunumuz, maddi ederi epeyce olan telefonumuzu yitirmek değil aslında. Büyük sorunumuz şu ki, şifrelerini hatırla diye girdiğimiz bir çok uygulamanın, telefonumuzu elinde tutan kişinin kullanımına açık olması. Bankacılık uygulamaları, sosyal medya hesapları ve başkasının eline geçmesini istemediğimiz daha bir çok uygulama… Bu yüzden ilk olarak daha kaybetmeden önce mutlaka telefonunuzu parola ile kilitlememiz gerekiyor. Hatta (kurcalayıp defalarca yanlış şifre girebilecek çocukları da unutmadan!) ‘Şu kadar kere yanlış şifre girilirse içindeki her şeyi sil’ seçeneğini seçmemiz lazım.

Ayrıca yine bu tehlike sebebiyle bir çok telefon “uzaktan sil” seçeneği ya da uygulamasına izin veriyor. Yukarıda belirttiğimiz ‘çocuklarımızın yanlış şifre girme ihtimali’ni de düşünürsek böyle bir uygulamayı tercih etmek biz anneler için daha faydalı. Üstelik bu uygulamalar sayesinde telefonumuzun nerede olduğunu dahi bulabiliriz. Ama önce bu uygulamadan bahsedelim.

iPhone ‘telefonumu bul’

iPhone telefonunuz varsa iCloud servisiyle telefonunuzun içeriğine müdahale edebilir, nerede olduğunu bulabilirsiniz. Fakat şimdiden telefonunuzda ayarlar kısmından “iClouddan telefonumu bul” seçeneğini aktif etmeyi unutmayın!

Android için Android Lost

Android telefonlar için ise Android Lost adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulamayla telefonunuza ulaşabilir, içindeki bilgileri silebilir, tuş kilidini aktif edebilir ve hatta telefonunuz sessize alınmışken evde kaybolduğunda alarmını çaldırarak yerini dahi bulabilirsiniz.

Nasıl, tam da bizim gibi “çocukları hep bir şeyleri bir yerlere tıkıştıran anneler”e göre bir özellik değil mi?

Blackberry kaybolursa

Blackberry’ler içinse Blackberry Protect adlı uygulamayı kullanarak aynı işleri yapabilirsiniz. Bu uygulama, sizin seçiminize göre günlük, haftalık, aylık olarak yedek de aldığından yaşayabileceğiniz türlü teknik sıkıntıda bilgilerinizi güncel olarak korumuş olursunuz.

Windowsphone kaybolursa

Windowsphone’lar için bilgisayarınız üzerinden windowsphone adresine girmelisiniz. Buradaki telefonum sekmesi ile GPS üzerinden telefonunuzun yerini saptayabilir, bilgileri silebilir ya da telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Bu program, telefonunuzun şarjının bitmesi durumunda da en son nereden sinyal verdiğini size bildiriyor. Tabii bunun için telefonunuzun başına bir şey gelmeden ayarlar bölümünden “telefonumu bul” seçeneğini işaretlemiş olmanız gerekiyor.

Aslında en güzeli, yapabilirsek ne mutlu, telefonumuza gözümüz gibi bakmak, kaybetmemek, çaldırmamak!

 

 

2 thoughts on “Telefonumu kaybettim, nasıl bulurum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.