Pokemon oyunu nedir?

Son günlerde Bir Pokemon çılgınlığıdır gidiyor! Nereye baksanız Pokemon’la ilgili bir haber, bir yazı görüyorsunuz.. “Pokemon 90’lardan bir çizgi film değil miydi? N’oldu bi anda böyle?” diye soranlardansanız, yalnız değilsiniz. Pokemon oyunu denilen şey nedir, Pokemon Go neden fırtına kopardı, yakından bakalım.

Pokemon nedir?

Pokemon, tam olarak 1996’da girmişti piyasaya ve sadece kart oyunu olarak. Japon yapımcı Satoshi Tajiri, çeşit çeşit hayali yaratıklar tasarladı ve bunlara çeşitli güçler, özellikler verildi. Game Boy firmasıyla başlayan RPG (rol yapma oyunu) Nintento‘ya geçince ve 98’de Amerika’da çıkınca ‘patladı’. Ardından gelen çizgi dizisi ile iyice fenomene dönüştü ve animeler, sinema filmleri derken bilanço coştu; 800’den fazla bölüm, 17 sinema filmi, 9 kısa film, 12 seride 24 oyun ve 40’dan fazla yan oyun.

Gelelim bir kaç gün öncesine.

Pokemon nasıl oynanır?

Pocket Monsters, yani “cep canavarları” kelimelerinin kısaltması olan Pokemon’da çeşit çeşit yaratıklar olduğunu söylemiştik. Çimen türü, Ateş türü, Su türü, çeşit çeşit yaratıklar. Oyuna başladığınızda ‘Pokemon eğitmeni’ oluyorsunuz ve oyun içinde Pokemon arıyor, seriyi tamamlamaya çalışıyorsunuz, bir yandan da bulduğunuz Pokemonları (hem oyunun adı hem cenavarların adı Pokemon) eğiterek, takımınızı güçlendirmeye çalışıyorsunuz. Sonrasında başka eğitmenlerle de birlik olup takımları birleştirerek iyice büyüyorsunuz, bir yandan da eğitmenler içinde ‘en güçlü’ olma çabanız sürüyor.

Pokemon Go nedir?

“Oyun içinde çeşitli canavarlar arama” dediğimizde genelde gözümüzde canlanan, bilgisayar karşısında oturan bir kişi ve elindeki mouse’a tıklayarak ekrandaki görselde dolaşması canlanır… Ya da aynı şekilde oyun konsollarında oynanıyorsa, ekran karşısında oturmuş, elindeki kumandayla sağa sola sallanan biri canlanır gözünüzde.

Peki nasıl oluyor da Pokemon oynarken gençlerin başına türlü şeyler geliyor; araba çarpmasından köprüden düşmeye, evinden kilometrelerce uzaklaşan küçük çocuklardan, ıssız yerlerde tesadüfen ceset bulmaya kadar? 

Çünkü yeni çıkan Pokemon oyunu artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) denilen zeminde oynanıyor, yani oyuncu elinde telefon veya tableti tutarak, bizzat fiziksel olarak etrafta dolaşıyor ve haritada beliren Pokemonları toplayıp, koleksiyonunu geliştirmeye çalışıyor. Haritalar tamamen gerçek bu arada, yani oyunu başlattığınızda o an bulunduğunuz nokta ve çevresi avucunuzdaki ekranda görünüyor ve harita üzerinde bir çok noktada da bu Pokemon isimli canavarların olduğunu görebiliyorsunuz.

Bunun için sokakta elinde sürekli mobil cihazı açık yürüyen de var, yakında Pokemon varsa uyarı veren minik aparatı kullanan da, ama sonuç itibariyle şu an dışarda milyonlarca kişi elinde telefon minik canavar toplama derdine düşmüş durumda!

Artıları eksileri çok konuşulur, kuvvetle muhtemel ayrı bir yazıda toparlarız. ‘Ne güzel canım, gençler oturdukları yerden kalktılar, dolaşıyorlar!’ gibi yorumlar, serde Tekno Annelik olunca fazla iyimser geliyor bize! 

Pokemon Go apk indirmek için

Android sürüm için şimdilik  bu linkteki DOWNLOAD APK yazısına tıklayabilirsiniz, iOS sürüm için beklemeniz gerekiyor.

Pokemon Go artırılmış gerçeklik tabanında oynanıyor Pokemon Go artırılmış gerçeklik tabanında oynanıyor

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.