Tweetdeck Nedir?

TweetDeck şu adresten kullanabileceğiniz ya da bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir twitter arabirimidir. Bu arayüz sayesinde bütün Twitter hesaplarınızı ve listelerinizi aynı sayfa üzerinden görebilir, hatta isterseniz mentionlarınızı, ana sayfanızı istediğiniz gibi görüp düzenleyebilirsiniz. Hatta Facebook vs diğer sosyal medya hesabınızı bile ekleyebilirsiniz ama bize çok kullanışlı gelmediği gibi çok da ram yemesiyle tercih etmedik.

Tweetdeck’in bir diğer artı özelliği, upuzun linkleri otomatik olarak kısa hale getirmesi. Twitter’a mute gelmeden önce filtreleme özelliği de çok büyük bir artıydı. Ama artık çok bir faydası kalmadı :)

tweetdeck_1

Kendi timelinenınızı, bildirimleri akışa sütun olarak ekleyebildiğiniz gibi, sizin olmayan hesapları da ekleyebilirsiniz. Yazdıklarını çok beğendiğiniz birinin yazdıklarını tek sütunda an be an izleyebileceğiniz gibi, bir haber sitesinin hesabını ya da eski sevgilinizi :) Üstelik takip etmenize bile gerek yok. Stalkerlar için süper özellik :)

Gelelim en bayıldığım özelliğine, tweetdeckte arama kısmını detaylı yapabiliyor, arama sonuçlarını canlı canlı güncellenir halde, önünüze bir sütun olarak ekleyebilirsiniz. Yani diyelim ki biz Teknolojik Anneler olarak, Twitterda bizi mentionlamadan da olsa Teknolojik Anneler hakkında konuşulmuş mu görmek istiyoruz. Arama kısmına Teknolojik Anneler yazıp (İstersek tweet saati, yazıldığı ülke, kaç rt aldığı gibi filtreleri de seçebilerek ara diyoruz… Sonra da bu arama sonucunu “Sütun ekle” diyoruz. Timeline takip eder gibi yeni tweetler eklendikçe hemen düşen bu akışı takip edebiliyoruz. Ya da mesela çocuğumuz kolik. Twitterda kimler kolikle ilgili ne konuşuyor, öneriler var mı acaba? Gibi soruların cevaplarını takip etmek istiyorsunuz… Aynı yöntemle twitterda kolik yazan herkesin tweetini anında arama timelineında görebilirsiniz. Bunun gibi istediğimiz sayıda aramayı ekleyebiliriz.

tweetdeck

Aslında bir çok başka özelliği de var ama en çok işinize yarayabilecek temel özellikleri yazalım dedik. Sizin de aklınıza gelen ekstra faydalı özelliği varsa yorum yapmaktan çekinmeyiniz :)

One thought on “Tweetdeck Nedir?

  • Tweetdeck te hesapların e postalarına bakabiliyor muyuz?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.