Teknolojik annelerle kodlama

tekno-annelerle-kodlama

Biz bugün çok farklı bir etkinlik düzenledik. Annelerle kodlama atölyesi yaptık! Madem kodlama bu kadar çok gündemde, madem devlet okullarında dahi müfredata girmek üzere, çocuklarımızdan önce biz öğrenelim/öğretelim yabancı kalmayalım istedik.

Anneler Scratch dersinde

Sabah saatlerinde Makerhane’de buluştuk. atölyenin bugünkü öğrencileri anneler olunca sınıfımızda bebek arabaları, masamızda oyuncaklar vardı tabii. Sorularımız çoktu, sağolsun yılmadan yanıtladı İlge Bey. Ağzından her çıkanın bu kadar dikkatli dinlendiği bir başka ekip görmemiştir, bundan eminiz.

Atölyenin büyük kısmını Scratch ile geçirdik. Çocuklar için scratch ve kodlama hakkında fikir edinmek için İpek’in bu linkteki yazısına bakabilirsiniz. İnternet ve sosyal medyaya zaten biraz hakim olan anneler, yaklaşık 1 saatin sonunda kodlamanın ana mantığını çözmüş, ortaya eğlenceli bir şeyler çıkarabiliyor olmuşlardı. En azından bundan sonra ‘kodlama’ kelimesini duyduklarında bir yabancılık duymayacak ve belki (büyük ihtimalle!) çocuklarına bu konuda yol gösterici olacak ve doğru yönlendireceklerdi. İşte bu tanışma atölyesinin amacı zaten tam olarak da buydu!

teknolojik anneler kodlama atölyesinde

teknolojik anneler kodlama atölyesinde

Scratch’den sonra “scratch ile robot programlamayı” dinledik. Masamızı şenlendiren minik, şeker mi şeker robotu, komut yazarak yönlendirebilmek bizi bir o kadar şaşırtsa da, çocuklarımızın ellerindeki imkanların ne kadar inanılmaz boyutlarda olduğu gerçeğini gösterdi. Hatta bir süre sonra minik robotların ‘her eve lazım’ olduğunda hem fikirdik, fiyat araştırmasına başladık. Öyle ya, bu süper bir oyuncaktı, çocuk kendi oyununu yaratacaktı!

robotik-atolye

Robotik’ten 3d yazıcılara geçtik ve annelerin en çok ilgisini bu bölüm çekti diyebiliriz. 3d yazıcılarla yapabileceklerimizi düşündükçe, abarttık da abarttık,muhabbetin sonunu ‘Aramızda toplaşıp 3d printer’a girelim!’e bağlamış olabiliriz.

blogcu-anne-elif-dogan

Atölyenin en miniği uykusuna yenik düşmüşken, annesi 3d yazıcıdan çıkmış kurabiye kalıbı ile ciddi düşünüyor!

uykusuz-anneler

Peri düşünüyor, “Kediciğim şarkı mı söylesin, dans mı etsin?”

KADIKÖY-ANNELERİ

Aslı, 3d baskı ile üretebileceklerimizi duyunca şaşkınlığını gizleyemedi.

banu-tozluyurt

Banu bütün gün sesli kayıttaydı, videolar çekti, fotoğraflar çekti. Paylaşacaklarını heyecanla bekliyoruz!

kodlama-egitimi

Yakında çocuklara ve büyüklere pek çok etkinliğimiz olacak. Takip etmek için Facebook sayfamızı mutlaka ekleyin.

Fotoğrafların tamamına bu albümden ulaşabilirsiniz.

Bu keyifli atölye için İlge Bey’e, bizi yalnız bırakmayan Elif, Banu, Peri ve Aslı‘ya teşekkürlerimizle…

İlgili bağlantılar : Okullara kodlama dersi geliyor

5 thoughts on “Teknolojik annelerle kodlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.