Tabağı göster, kaloriyi öğren!

Yediğiniz yemek hakkında bilgi sahibi olmak istemez miydiniz? Bir bakışta yağını, karbonitratını, kalorisini ve daha fazlasını bilebilmeyi? İşte Panasonic’in Calorieco’sının arkasındaki fikir bu! Bu cihazı bu kadar özel kılan şey, tabağınızda tam olarak ne olduğu konusunda bize kesin bilgi vermesidir.

kalori hesaplama uygulaması

Panasonic’in Kalori Hesaplayabilen Cihazı “ CaloRieco”

Bir diyete devam etmeyi planlıyorsanız veya diyabet gibi ciddi rahatsızlıklardan şikayet ediyorsanız; ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi ve kalori değerini bilmek önemlidir. Diyette olan çoğu kişilerin akıllı telefonlarında kalori ve beslenme hesaplayıcıları vardır, ancak onlar sadece rehber olarak hareket eder. Kullanılan bu kalori hesaplayıcılarının sadece genel bilgi sunduklarını biliyoruz.

Örneğin, bir hesap makinesi gibi bize bir hamburgerin ortalama kalori sayısını söyleyecektir. Birebir içindekileri analiz etmediği için bu değer %100 doğru değildir. Dışarıda yediğimiz hamburgerin evde yediğimiz hamburgere benzer kalori değerine sahip olmadığı gibi. Bizim için geçerli olacak sonuç, gerçek kalori değerlerini bilmektir. Aynı şey protein, karbonhidrat veya yağ gibi besinler için de geçerlidir.

Panasonic_CaloRieco

CaloRieco nasıl çalışır?

Kalorisini hesaplamasını istediğiniz yiyeceği tabağıyla birlikte minik bir mikrodalga fırını andıran cihazın içerisine koyuyorsunuz. CaloRieco tabağınızdaki yiyeceği “kızıl ötesi teknolojiyi” kullanarak kalorisini, proteinini, yağını ve karbonhidrat değerlerini analiz ediyor. CaloRieco yemeğinizdeki içerikleri analiz ettikten sonra, birkaç saniye içinde bu değerleri LED ekranında kesin ve doğru şekilde veriyor. Cihaz çorbalar ve çok koyu renkli yemekler hariç, yiyeceklerin büyük çoğunluğunu tanıyabiliyor.

calorieco

CaloRieco’ya ayrıca bir akıllı telefon uygulaması üzerinden bağlanıp analiz edilen gıdalarla ilgili tüm bilgileri el cihazınızda görebilir, böylece ihtiyacınız olduğunda her zaman erişebilirsiniz. Panasonic, yaratıcı buluşunun her ikisi de oldukça büyük bir pazar oluşturan diyetisyenleri ve diyabet hastalarını hedef aldığını söyledi. Ne yazık ki, CEATEC‘te sunulan cihaz sadece bir prototip olduğundan, nihai ürünün aynı görünemeyebileceğini belirtmem gerekiyor. Kendi CaloRieco’nuza sahip olabilmek için biraz daha beklemek zorunda kalacaksınız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde pazara çıkması planlanan cihazın fiyatı ise belli değil, gizemini sürdürüyor.

Cemile Gülsüm TAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.