Kozmetik ve diş macunu ambalajlarındaki renklerin anlamı nedir?

teknolojik_anneler
Gün geçmiyor ki bir görsel virale dönüşmesin ve sosyal medya hesaplarında tekrar tekrar önümüze çıkmasın.
Ara ara gördüğümüz bir paylaşımın doğru olup olmadığını anne gözüyle çok basit bir araştırma sonucu netleştirdik.
Denk gelmişsinizdir, iddia şu;
“Diş macunu ambalajlarındaki renkler içeriğini belirler.”
Bir görselle desteklenen ‘bilgi’ şöyle devam ediyor:
Yeşil işaret: Doğal ürün
Mavi : Doğal + ilaç bileşimi
Kırmızı : Doğal + Kimyasal bileşim
Siyah : Tamamen kimyasal
Peki iddia doğru mu?

Kozmetik ve diş macunu ambalajlarındaki renklerin anlamı nedir?

Evdeki kozmetik ürünlerine hızlıca şöyle bir bakarsanız, sadece bu 4 renkte değil beyaz, sarı, vb işaretlemeler olduğunu görürsünüz. Hatta her ambalajda farklı renge denk gelebilirsiniz. Örneğin fotoğrafımızdaki mor yazılı ambalajın işareti mor ve kahverengili ambalajın işareti kahverengi… Bir ışık yandı mı?
Evet gördüğünüz bu işaretlerin, ürün içeriği ile yakından uzaktan alakası olmamakla birlikte bunlar sadece ve sadece paketlenme esnasında işi kolaylaştıran işaretler.
NEDEN?
Doldurularak paketlenen ürünlerde, makina ürünü doldurduktan sonra sensör bu işareti algılıyor ve duruyor, böylelikle her bir ambalaj doğru miktarda dolmuş oluyor ve kesim yeri belirleniyor. Tüpler bundan sonra ısı ile mühürlenerek kapatılıyor ve ambalajın o tırtıklı alt kısmı bu şekilde kapanmış oluyor. Ambalajın üzerinde ne renk kullanıldıysa, bu noktalar da doğal olarak bu renklerden biri oluyor!
Yalnızca sağlık değil, her konuda çokça bilginin kontrolsüzce dolaştığı sosyal medya paylaşımlarının doğruluğunu kontrol etmeden paylaşmayın, bu paylaşımlara alet olmayın..
Dip not:
Bu tip otomatik dolum makinaları üreten bir firmanın sitesinde olay profesyonel ağızdan şöyle anlatılıyor;
“After the filler machine finishes filling each tube with product, the tube indexes to a rotary station where the tube is rotated. A sensor detects the eye mark and stops the rotation. This ensures that the tube is perfectly aligned with the silk-screened print on the tube. Several indexes along the machine “carousel” bring the tube to a crimping station where the end of the tube is heat-sealed.”

One thought on “Kozmetik ve diş macunu ambalajlarındaki renklerin anlamı nedir?

  • Ama beyaz hangi anlama geliyor?
    Soylesin biri

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.