internetten alışveriş için kart onayı

Son günlerde e-posta veya kısa mesaj aracılığı ile ‘kredi kartı düzenlemesi’ ile ilgili pek çok bilgilendirme almış olabilir, hatta çoğumuz gibi olaya şüphe ile yaklaşmış olabilirsiniz. Gelen bilgilendirme mesajı doğrudur; 17 Ağustos tarihinden itibaren yeni bir düzenleme başlıyor ülkemizde.
banka onayiİnternetten alışveriş için kart onayı zorunluluğu
Kredi veya banka kartlarının internetten alışverişte kullanılabilmesi için Türkiye’de bankacılık düzenlemesiyle ilgili değişiklik yapıldı. 17 Ağustos 2017’den itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki bankaların verdiği kartlar, kart sahibi bankasına ulaşıp bu özelliği tekrar etkinleştirene kadar internetten işlemler için kabul edilmeyecektir.
Bu işlemi gerçekleştirmek için bankanızı aramanız, sms ile bilgilendirme olduysa ilgilili mesajı belirtildiği şekilde yanıtlamanız yeterlidir. Telefon numarasını, kartınızın arkasında veya basılı ya da online ekstrenizde bulabilirsiniz.
Bu değişiklik bize ne sağlar? Teknolojik Anneleri ilgilendiren bir durum aslında. Şöyle ki; çoğumuz genellikle kart bilgilerimizi çeşitli site ve hizmetlere girmiş bulunuyoruz ve bilgileri her seferinde tekrar tekrar girmemek için ‘hatırla’ seçeneğini seçiyoruz. İşte, bu onayı vermediğiniz takdirde kredi ve/veya banka kartlarınızı internet üzerinde kullanamayacaksınız. Uygulamalardan oyunlara, online alışverişten banka işlemlerine kullanımınız onay vermediğiniz takdirde kısıtlanacak.
Güncelleme! >>> BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı sürenin 31 Aralık’a kadar uzatıldığını belirtti. Kullanıcılar bu tarihe kadar bankalarına onay vermediği takdirde kredi kartlarını online alışverişte kullanamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.