Dokunmatik eldiven nasıl yapılır?

Kış geldi, eller eldivenledi ama telefon hala çalıyor ve parmaklar o ekrana işlemiyor! Ne yapacağız? Kendi kendinize bir kaç dakika içinde dokunmatik eldiven yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Dokunmatik eldiven nasıl yapılır?

İtiraf edelim, elimizden telefon düşmüyor. Yani yağmuru, soğuğu vesairesi bunu değiştirmiyor. Fakat telefon çaldığında veya ekrana bakmak istediğimizde; o eldiveni çıkar, telefonu diğer elinde ‘kaymadan’ tutmaya çalış falan derken, eldivensiz çıkası geliyor insanın.

İnsanın aklına ilk parmaksız eldivenler geliyor. Evet o da bir çözüm elbette. Ya da paraya kıyıp piyasadaki dokunmatik eldivenlerden alacaksınız. Süslü adıyla ‘touch screen eldiven’. Kiminin tek parmağı iletken, kiminin birkaç.

Boşverin bunları, yapması sadece bir kaç dakika alacak bir detaydan bahsediyoruz!

Gerekli malzemeler ; eldiven, iğne, iletken iplik ve çok az bir dikiş yeteneği. Yani iğneye ipliği geçirin, gerisi hallolur bir şekilde:) Eldivenin içini dışına çevirin, kullanmak istediğiniz parmak ucununa sadece bir kaç kez batıp çıkın. Aralarında boşluk olmasın, 4-5 küçük çizgi yeterli olacaktır. İşte bu kadar!

İletken iplik yani ‘conductive thread’. İsmi korkutmasın, bulması hiç de zor değil özellikle de maker atölyelerinin arttığı şu günlerde. Hemen şimdi buradan da aratabilirsiniz ve göreceksiniz ki metresi 10tl’den alabileceğiniz, dolaysıyla bir değil bir kaç eldivenlik malzemeye sahip olabilirsiniz.

Mesela bu yıl hediye olarak sevdiklerinize standart eldiven alıp, touch screen eldiven halinde hediye edebilirsiniz? ;)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.