Epidural anestezi nedir?

epidural anestezi nedirÇocuk sahibi olmak isteyen her kadın için tartışmasız en önemli deneyimdir doğum. Çeşitli sebeplerle normal doğum mümkün değil ise doktorunuz sizi epidural anestezi ile doğuma yönlendirebilir. Epidural anestezi nedir, o çok önemli anı ağrısız ve keyifli yaşamak mümkün müdür?

Epidural anestezi nedir?

Doğum sırasında ağrı duymanızı önlemek için, sırttaki omurlar arasından girilerek ‘epidural boşluk’ olarak bilinen boşluğa uygulanan anestezi türüdür.

Doktorun aksini söylemediği istisnai durumlar dışında epidural anesteziden yararlanılabilinir. Hamilelikte kullanılan bazı ilaçlar ve yaşamakta olduğunuz bazı sorunlar varsa doktorunuz uygun görmeyebilir.

Doktorunuz onay veriyorsa, öncelikle sizden de bu işleme onay verdiğinize dair bir form imzalamanız istenecektir.

Epidural anestezi nasıl uygulanıyor? Ağrısız doğum nedir?

 • Sizden yan yatıp dizlerinizi karnınıza doğru çekmeniz veya oturur pozisyonda iken öne doğru eğilmeniz istenecektir.
 • Daha sonra sırtınızda iğnenin gireceği yer temizlenecek ve lokal enjeksiyonla uyuşturulacak.  Acı var mı? >> Bu noktada hissedeceğiniz, enjeksiyon iğnesinin cildinize değme anıdır.
 • Daha sonra uyuşma gerçekleştiğinde o bölgeye küçük bir kılavuz tüp yerleştirilecek ve bu tüp doğum sancılarınızı kontrol etmek üzere vücudunuza anestetik verilmesinde kullanılacak.  Acı var mı? >> Ağrı duymayacak ama uyuşmaya yönelik bir soğukluk hissedeceksiniz.
 • İlaç verildikten kısa süre sonra ağrınız azalmaya başlayacak, doktorunuz kasılmaları hissetmeniz için doz ile oynayabilir. Doğum zamanı geldiğinde ıkınmanız istenecektir. Acı/ağrı var mı? >> İlaç etkisiyle bacaklarınızı ağır ve güçsüz hissetmeniz normaldir. Bu bir kaç saat içinde geçecek bir durumdur.

epidural acıtır mı

Epidural anestezinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 • Doğumu baygın olmadan geçirmenizi sağlar, doğum deneyimini ayık olarak yaşamanıza imkan verir.
 • Dikiş atılması gibi durumlar gerekecekse zaten anestezili olduğunuzdan ekstra ağrı kontrolüne gerek kalmayacaktır.
 • Epidural anestezi ile sezeryan doğum da yapılabilmektedir.
 • Uygulama esnasında kan basıncı düşebilir.
 • Sırtınızda tüp yerleştiren yerde bir kaç gün ağrı sızı hissedebilirsiniz.
 • Anestezi, bünyeye göre baş ağrısı yapabilir.
 • Çok nadiren tek taraflı ağrı duyabilirsiniz, bu durumda doktorunuz doz ayarlamasına gidebilir.

Epidural anestezi kararı veya epidural kararından vazgeçme

 • Epidural anestezi kararını ancak doktorunuzla birlikte siz verebilirsiniz.
 • Sancıların şiddetlendiği son evrelerde değil, henüz başlarındayken yapılması tercih edilen bir uygulamadır.
 • Anesteziden başladıktan sonra vazgeçmek isterseniz -ve doktorunuz o anki şartlar altında bunu uygun görürse- anestetik vermeyi durdurabilir; ancak o an için tüp sırtınızda kalır. İlacın etkisi kısa sürede geçer ve ağrıları yeniden hissetmeye başlarsınız. Yeniden anaestezi isterseniz, çıkartılmayan tüp yardımıyla ilaca geri dönülebilir. Bunların hepsi ancak ve ancak doktorunuzun onaylaması ile gerçekleşebilir.

ağrısız doğum nedir

 

Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı ansiklopedik bilgilerdir, endişe ve merakınızı giderebilecek bilgiler derlenmiştir. Tüm detaylı sorularınız için doktorunuza danışmalısınız. Her beden farklı olduğu gibi her doğum da farklıdır, sizi en doğru doktorunuz yönlendirecektir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.