İnstagram Story etkileşimini arttırmak için ipuçları

Story erişimini nasıl arttırabilirim? 

Instagram Hikaye (story) Erişimini Arttırmak İçin 5 İpucu

Sosyal medya platformları başlangıçta eğlence amaçlı kurulmuş uygulamalar olsa da günümüze kadar gerçekleşen gelişim ve değişim ile birlikte birçok marka ya da içerik üreticisi tarafından işletme hesabı olarak kullanılıyor.

Günümüzde Instagram uygulamasını eğlence amaçlı kullanım için tercih edenlerin çokluğu kadar işletme hesabı olarak kullananların sayısı da bir hayli fazla.

Hal böyle olunca da eğlence amacıyla kurulan bu uygulamaların sürekli güncellenerek günümüz kullanım amaçlarına uygun hale gelmesi gerekiyor.

İşletme hesapları gönderi paylaşmanın yanında Instagram Story özelliğini de oldukça fazla kullanıyor. Story özelliği ile daha geniş bir kitleye ulaşma imkanı bulunuyor. Özellikle Story ile ilgili bazı ipuçları ile erişilebilirliği ve etkileşimi daha fazla arttırmak mümkün. Kaldı ki Instagram Hikayeler kısmı paylaşımları, ana akışa koyulan paylaşımlardan daha çok kişiye erişiyor.

Instagram hikayeleri eğlenmenin yanında etkileşim oluşturmanın, marka bilinirliği oluşturmanın hatta satışların attırmanın iyi bir yoludur.

Instagram’da Hikaye nasıl paylaşılır?

  • Öncelikle Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana ekranın sağ üstünde yer alan artı simgesine tıklayın.

  • Açılan ekranda sağ alt kısımda Hikaye sekmesini seçin

  • Şimdi de fotoğraf ikonuna tıklayarak ister telefonunuzun hafızasından bir kare seçin, ister fotoğraf makinesi ikonuna tıklayarak o an bir fotoğraf çekip paylaşın. Fotoğraf için tıkladığınız daire şekildeki alana parmağınızı basılı tutarsanız, video da çekebilirsiniz.

  • Sol altta yer alan Hikayen ikonuna tıklayarak hikayenizi paylaşabilirsiniz.

  • Hikayelerde fotoğraflar 10 saniye, videolar ise 15 saniyede değişmekte.

İşinizi büyütmek için en iyi 5 Instagram Story İpucu

–  İş hedeflerinizi planlayın ve tanımlayın: Sayfanızın amacı ne? Neler paylaşacaksınız? Plan program yaparak çıkmanın faydasını göreceksiniz.

– Markanız üzerine içerik oluşturun: Konu çerçevenizi niş tutun. Takipçilerinizi bu konu başlığı çerçevesinde besleyin, ilgiyi ayakta tutun.

– Ürün pazarlamasını dahil edin: Hikayler kısmını gerek akışta yer veremediğiniz ürün detayları, gerek video, müzik, konum etiketleri gibi özellikleri, gerek anketler ve soru kutucukları gibi seçenekleri markanıza yaratıcı şekilde uyarlayarak kullanın.  

– Sosyal yarışmalardan yararlanın: Takipçiniz ile birebir etkileşime girmelerini sağlayarak hesabınız etiketli paylaşımlar yapmalarına teşvik edebilir, uygun gördüğünüzde promosyon/çekiliş gibi ivme etikileşimi arttıcı çalışmalar yapmayı düşünebilirsiniz.

– Etkileyici bir pazarlama stratejisi oluşturun: Orjinal içeriklerinizi tüketici ile buluşturmakta, tanıtım çalışmalarının da faydasını görebilirsiniz. Çok emin değilseniz hedefleme seçimini Instagram’ın otomatik oluşturmasına izin vererek reklam çalışması yapabilir, aldığınız geri dönüşlere göre bir sonraki adımınızı şekillendirebilirsiniz.

İyi bir Instagram hikayeleri stratejisi oluşturmanın ilk adımı iş hedeflerini planlamak ve tanımlamaktır. Bu, içeriği yönlendirmenize ve stratejinizi işletmeniz için en önemli olana odaklanmak üzere uyarlamanıza yardımcı olacaktır. Hikayeler için hedef belirlerken marka bilinirliği oluşturmak, takipçi kitlesini elde tutmayı başarmak, etkileşimi iyileştirmek gibi ipuçları yardımcı olacaktır.

Markanız için hikaye içeriği oluşturmak, hikayeler 24 saat sonra kaybolsa bile yine de markaya uygun ve estetik hikayeler oluşturmak etkileşimi arttıracaktır. Hikayelerin, web sitesi ve Instagram akışları ile bir uyum içerisinde olması marka algısının olumlu olmasına katkı sağlayacaktır. Hikayeleri daha işlevsel kullanmak için çeşitli düzenleme programları bulunmaktadır, animasyon ve benzeri ögelerle de hikayelere hareket katarak dikkat çekmesi sağlanabilir.

Ürün pazarlamasını hikayelerinize dahil etmek hedef kitlenizin ürün teklifleriniz veya hizmetleriniz konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar. İnsanları ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendirebilirseniz bir müşteriye dönüşmeleri için önemli bir adımı atmış olursunuz.

Doğru yapılmış bir yarışma veya çekilişe ev sahipliği yaptığınız zaman gerçek müşteri katılımı fırsatları yakalamanız artacaktır. Bu sayede markanızın iletmek istediği mesajı çok daha fazla potansiyel müşteriye iletebilirsiniz.

Instagram’da etkileyici bir pazarlama stratejisi oluşturmak oldukça önemli. Influencer pazarlamasını kullanmak oldukça etkili bir yoldur. Instagram için genel stratejinize Instagram etkileyici pazarlamayı eklemek, marka bilinirliğinizi arttırmanıza, takipçi tabanınızı büyütmenize ve büyük satışları arttırmanıza yardımcı olabilir.

Instagram hikayeleri söz konusu olduğunda markalı ortaklıklar, markanızın ve ürünlerinizin yeni kitleler tarafından keşfedilmesi için fırsat oluşturabilir.

Önemli olan marka değerlerinizin, ürün tekliflerinizle, hedef kitlenizle bir uyum halinde olmasıdır. Bunlara uygun etkileyici noktalar bularak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.