Instagram’da çoklu canlı yayın özelliği

Instagram’a canlı yayın özelliği geldi, Instagram’da canlı yayına 2. kişiyi konuk alma özelliği geldi, yayınlar 1 saatten 4 saate uzadı derken… şimdi de yayınlara 3 kişiye kadar konuk alma özelliği geldi! Bundan böyle Instagram canlı yayınları 4 kişi ile yapılabilecek.

Instagram’da Canlı Yayınlar

Günümüz teknolojisi bizlere evimizde tek başımıza otururken bile istediğimiz bilgiye ulaşmamıza, nerede olursa olsun istediğimiz kişi veya kişiler ile görüntülü ya da görüntüsüz görüşme yapmamıza, tek tuşla dünyanın bir ucuna gidip yeni yerler keşfetmemize ve daha birçok imkan sağlamakta.

Yüz yüze, yan yana olma ihtiyacı gün geçtikçe azalmakta. Artık kişisel ihtiyaç ya da zevklerimiz bir yana dursun meslek olarak yaptığımız işleri bile internet ortamına getirmiş bulunmaktayız. İş yeri açma, reklam verme, eğitimler yapma, vb. işler sosyal medya platformlarına taşınmış durumda.

Pandeminin parlayan yıldızı, sosyal medya canlı yayınları oldu

Zaten artık birçok şey sosyal medyaya taşınmışken birde “pandemi” olmasın mı ? İstesekte yan yana, yüz yüze olamadığımız bu zor günlere mecburi bir uyum sağlama süreciyle birlikte sosyal medyanın hayatımızdaki yeri iyice büyümüş durumda. Uzaktan eğitim, işyerlerinin satışları, müşteri ilişkileri, haberler, sunumlar, seminerler, sınavlar, reklamlar, eğlence ve daha birçok şey online’a taşınmış durumda. Örneğin Instagram’da eğlenceye, haberlere, eğitim içeriklerine, satış sitelerine, kişisel sayfalara, işletme hesaplarına, neredeyse ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü içeriğe ulaşabiliyoruz. Kişisel ya da işletme hesapları olsun birçok hesap pandemi başladığından beri özellikle Instagram canlı yayın özelliğini aktif olarak kullanmaya başladı. 2 kişi Instagram’da bir araya gelip diğer hesapların canlı olarak izleyip, yorum yapabileceği bir yayın açabiliyor. Yayın açıldığı zaman yayın yapan 2 kişinin de takipçilerine bildirim gittiği için izlenme sayısı da oldukça artıyor. Canlı yayın özelliğinin çok fazla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Instagram uygulamaya bir güncelleme getirdi. Instagram’ınızı güncellediğiniz takdirde canlı yayınlarınızı 2’nin yanı sıra 3 ve 4 kişi ile de yapabilirsiniz. Bu da tabii ki 2 kişide olduğu gibi yayını yapan 3. ve 4. kişilerin de takipçilerine canlı yayın bildirimi gönderdiği için yayının daha fazla yayılmasına ve izleyici sayısının artmasına olanak sağlıyor. Eğitim sohbetleri, işletmeniz hakkında sohbetler, iş ortaklarınız ile eğitimler düzenleme, talk showlar, yardım geceleri ve daha birçok içeriği artık 2 değil 4 kişi ile de tüm takipçilerinize canlı olarak sunabilirsiniz. Bu sayede ister kişisel ister işletme hesabı olsun çok daha fazla kişiye ulaşma imkanı sunulmuş oluyor.

Instagram’da çok lu canlı yayın nasıl yapılıyor?

Instagram hesabı olan herkes bu özelliği kullanabilir. Eğer bu özelliği görmüyorsanız, öncelikle uygulamanızı güncelleyin. Öncelikle “hikaye” özelliğine tıkladıktan sonra, “canlı” yazısına tıklanıyor, buradan canlı yayın simgesine tıklandıktan sonra canlı yayınınızı başlatabiliyorsunuz. Ve yayın başladıktan sonra yayına katılmasını istediğiniz kişiler ya size istek göndermeli ya da sizler bu kişileri davet etmelisiniz. Bunu da   yayın esnasında ekranın sağ üst köşesindeki “katılımcılar” sekmesine bastıktan sonra çıkan ekranda bulacaksınız. Bakalım çoklu sohbet bize nasıl alternatif sohbetler sunacak ?

One thought on “Instagram’da çoklu canlı yayın özelliği

  • Hiç ihtiyaç duymadım bana çok samimiyetsiz sohbetler gibi geliyor. Çok mu ön yargılıyım acaba ya :)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.