Instagram’ın yeni video özelliği IGTV

Sonunda beklenen oldu! Instagram’ın bu hafta çıkardığı IGTV ile bir saate kadar videolar yayınlanabilecek! IGTV nedir, birlikte keşfedelim.

igtv nedir?

Instagram’ın kısaltması IG ve televizyon kısaltması TV kelimeleri bir araya geldi ve IGTV bugünden itibaren kullanılmaya başlandı!

IGTV’nin tüm detayları aslında henüz çok da belli değil. Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom, bu konuda bir karar vermek için aceleleri olmadığını söyledi ve anlaşılan kullanıma göre önümüzdeki günlerde şekillenecek uygulama.

Şu an için 10’ar dakikalık video yüklemeye imkan tanıyan, videoların sadece kameranın dikey konumda çekimine izin veren, kullanımı son derece basit ama etkisi büyük olacak bir instagram özelliği olarak karşımızda.

Instagram’da şu anki video durumlarına bir bakalım;

  • Kullanıcılar normal akışta 1’er dakikalık kalıcı video paylaşabiliyorlar. İstenirse yine normal akışta, ‘kaydırmalı paylaşım’ mantığında 1’er dakikadan 10 tane video paylaşılabilir ancak bu çok meşakatli ve pratikte etkileşimi düşük bir çözüm.
  • Kullanıcılar Story üzerinden canlı yayın yapabiliyorlar ancak yayın süresi 60 dakika ile sınırlı ve bu yayın 24 saat sonra siliniyor.
  • Kullanıcılar Story kısmında 15’er saniyelik videolar paylaşabiliyorlar. Bu paylaşımlar 24 saat sonra siliniyor. Ancak kullanıcılar arzu ederlerse bu gönderileri ‘öne çıkarılanlar’ şeklinde dosyalayabilir ve silinmeden ‘Hikayeler’ kısmında 15’er saniyelik videolar ve/veya görseller olarak saklayabilirler.

Şu an IGTV uygulaması ile 10 dakikalık kalıcı videolar yüklenebiliyor. Systrom’un belirttiğine göre kimi ayrıcalıklı hesapların 1 saate kadar video yüklemesi mümkün olabilecek. Bu ayrıcalıklı hesaplar ‘mavi tık’lı hesaplar mı olacak, çok takipçili içerik üreticileri mi olacak, ünlüler ve markalar mı olacak yoksa bu özellik sadece ödemeli bir opsiyon mu olacak? Bunların cevaplarını çok yakında alacağız.

igtv nerIGTV ile ne değişecek?

Facebook ve Instagram daha önce özellikle genç kullanıcılar arasında çok popüler olan SnapChat’in fotoğraf filtrelerinin çok benzerlerini yapmıştı. Şimdi de video denince akla ilk gelen platform olan Google’ın YouTube’u ciddi bir darbe alacak mı, bunu zaman gösterecek…

İçerik üreticileri bu 10 dakikalık video şansını nasıl değerlendirecekler, ne gibi yaratıcı fikirler çıkacak, bunu da hep birlikte göreceğiz.

Videoların Facebook paylaşımları da mümkün olduğundan, Facebook’un bunu geniş bir reklam aracı olarak göreceği ve uygulamanın kullanımını o şekilde yönlendireceği aşikar. Bakalım beklediği ilgiyi görebilecek mi ve bugün 1 milyar kullanıcısı olan Instagram bu ‘video işi’nden nasıl bir kar sağlayacak?

IGTV’ye bilgisayardan da video yüklenebilecek.  Bu da seçenekleri artıran, Instagram’ın hep eleştirilen ‘Neden sadece telefondan yüklenebiliyor?’ ısrarlarına karşı artık değişimi kabul etmiş olduklarının bir göstergesi adeta. Yeri gelmişken, Instagrama bilgisayardan fotoğraf atma konusundaki çözümümüze bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.