T3 Tutanak Gönder Uygulaması nedir?

Seçim günü geldi çattı! Hepimiz belki tatilimizi bıraktık geldik, belki işimizi gücümüzü ayarladık ve oy vermek üzere mahallemize döndük. Peki verdiğimiz oyların akıbeti, çocuklarımızın geleceği için oy kullanmaktan fazlasını yapmak ister misiniz? Nasıl mı, oylarımıza, sandıklara sahip çıkarak!

Oylara sahip çıkmak için neler yapabiliriz?

Oy ve Ötesi oluşumu, tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız genç bireylerden oluşuyor. Destek vermek için buradan kayıt oluşturabilirsiniz.

Müşait olarak zaten kayıt olduysanız buradan online olarak bilgilenebilir, o gün yaşanabilecek soru ve sorunlar karşısında yapman gerekenleri hatırlayabilirsiniz.

Çocukluyum, bebekliyim, fiziksel olarak sandık başında görev alamayacağım. Evden ne yapabilirim?

Sandık başında görev alsanız da almasanız da resmi sandık sonuç tutanakları sınıf kapılarına asıldıktan hemen sonra, ulaşabildiğiniz kadar çok tutanağın fotoğrafını çekip T3 sistemine göndererek sonuçların sağlamasının yapılmasına doğrudan katkıda bulunabilirsiniz!

Öncelikle oy verme işlemi sonrası sürecin nasıl işlediğine bakalım. Oylar sandıklardan çıkıyor, tutanak tutuluyor ve çuvallara konuyor;

  • Sandık sonuç tutanakları, sandıklardan çıkan zarfların bulunduğu çuval ve içindeki bütün oylarla beraber ilçe seçim kurullarına götürülüyor.
  • Orada her partiden temsilcilerin olduğu görevliler bunları teslim alıyor. (Seçime kaç parti katıldıysa tümü hem sandık kurullarında, hem ilçede, hem de YSK’da temsil ediliyor.)
  • İlçe seçim kurulu sonuçları aldıktan sonra, sandık sonuç tutanakları her ilçede SEÇSİS sistemine giriliyor. Tek tek insanlar tüm sonuçları dijital ortama aktarmaya başlıyor ve her bir sandık için verilen oylar, geçerli, geçersiz gibi detaylar, toplam oy sayısı gibi bilgiler SEÇSİS’e giriliyor.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde oy verdiğiniz ve/veya görev aldığınız sandığın tutanağını T3 Tutanak Gönder uygulaması ile T3’e (Türkiye Tutanak Teyit) aktarabilir ve sonuçların kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz!

T3 TUTANAK GÖNDER UYGULAMASI nedir?

İstenen şartları sağlayacak şekilde resmi ve ıslak imzalı seçim sonuç tutanağının fotoğrafını uygulama ile çekin ve gönderin. Seçim güvenliğine katkıda bulunmak bu kadar basit!

Fotoğrafı gönderdikten sonra seçim akşamı bilgisayar başında yine T3 üzerinden sonuçların teyit edilmesine katkıda bulunabilirsiniz. Uygulama ücretsizdir ve tüm mobil cihazlarla uyumludur!

Yandaki görselde anlatıldığı kadar basit aslında tüm yapacağınız! Tutanak fotoğrafını çekip uygulamaya yüklüyorsunuz. Oy sayımında sağlama yapabiliyorsunuz böylelikle. Sandık numarası ile tüm süreci takipte kalabiliyorsunuz.

Ayrıca uygulamada sayım süreci ve dahil olabileceğiniz noktalar ile ilgili bilgiler, detaylı anlatımlar mevcut.

UYGULAMAYLA, TUTANAK GÖNDERMEK DIŞINDA NELER YAPABİLİR SİNİZ?

  • Sayım sürecinde hangi siyasi partinin/Cumhurbaşkanı adayının kaç oy aldığını uygulamaya yeni eklenen OySay özelliği ile kendiniz kolayca teyit edebilir,
  • Oy verme öncesi ile oy verme ve sayım sürecinde neler yapılması gerektiğini uygulamaya yeni eklenen Süreç Kontrolü bölümündeki hatırlatmalar ile kolayca takip edebilir,
  • Oy verme işlemleri sırasında gerçekleşecek olası ihlalleri “anında” Oy ve Ötesi’ne bildirebilir ve seçim gününe dair önemli bilgilere Bilgi Bankası’ndan ulaşabilirsiniz!

Ayrıca seçim günü, Oy ve Ötesi’nden, duruma özel anketler alabilirsiniz.

Uygulamayı Android için buradan , iOS için buradan indirebilirsiniz.

 

One thought on “T3 Tutanak Gönder Uygulaması nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.