Çocuklar İçin Robotik Kodlama

Çocuklar İçin Robotik ve Kodlama Eğitimi

Günümüz teknolojisi büyük bir hızla gelişirken olumlu-olumsuz birçok değişikliği de beraberinde getiriyor. Büyük küçük herkes teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken, ebeveynler çocuklarını teknolojinin yarattığı olumsuz etkilerden korumak için büyük çaba sarf ediyor.

Çocuklar gördükleri teknolojik cihazlara karşı büyük merak duyuyor ve ne kadar engellemeye çalışsak da eninde sonunda bu cihazlar ile tanışmaları kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada önemli olan çocukların bu cihazlar ile ne kadar geç tanıştığı, tanıştıktan sonra da cihazlar ile geçirdikleri süre ve ne amaçla kullandıkları büyük önem taşıyor.

Bu noktada ebeveynlere büyük görev düşüyor. Ekran kısıtlama süresini unutmadan teknolojiyi çocuklar için faydalı bir araca dönüştürmek mümkün.

İşte burada günümüz teknolojisiyle birlikte “Robotik Kodlama” devreye giriyor.

Peki Nedir Bu Robotik Kodlama ?

Robotik kodlama, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir ortak çalışma alanında gerekli yazılım “kodları” ile makinelerin iletişiminin sağlanmasıdır. Çocukların ve olgun yaştaki öğrencilerin motor becerilerinin gelişimi, problem çözme yeteneği, yaratıcı düşünmeyi, mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığını keşfedebilmeleri ve parçaları söküp takarak montaj yapabilmeleri için özel robotik kitler ve setler üretilmektedir. Bu ürünler eğitici olmalarının yanında öğrencilerin keyifli vakit geçirebilecekleri bir hobi olma özelliği de taşıyorlar.

Günümüzde Özel Robotik Kitler Almadan da Robotik Kodlama Öğrenmek Mümkün !

Bunun için yazılmış kitaplar, oluşturulmuş ücretsiz internet siteleri, online eğitim programları, ücretsiz oyunlar bulunuyor.

Günümüz pandemi sürecinde özellikle tam da şuan kapanma döneminde, evde çocuklar ile robotik kodlama öğrenmek mümkün. Hem çocukların gelişimine katkı sağlayacak bir yenilik, hem evde geçirilen uzun saatlerde yapılacak bir değişiklik olabilir.

Çocuklar için en popüler ilk 3 ücretsiz kodlama sitesi ve uygulamaları derledik.

Uygulamalara geçmeden önce Kodlama nedir?  ve Çocuğunuza Evde Kodlama Öğretmek yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

  • Scratch

 Hem Türkçe Hem İngilizce kullanılabilen bu uygulama diğer programlama dillerinin aksine çocuklar için tasarlanmış çok basit bir ara yüze sahip programlama dilidir. Kullanıcı istediği fonksiyonları fareyle tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar oluşturabilir.

  • code.org

Çocuklar arasında en sık kullanılan çevrimiçi kodlama oyunu platformudur. Bu web sitesinde çocuğunuz için pek çok yararlı kaynak ve ilham verici video bulabilirsiniz. Sitede basitten zora doğru sıralanmış birçok ders ve bilgisayarsız etkinlikler de yer alıyor.

  • Kodu Game Lab

Çocuklar için oyunlar oluşturmayı sağlayan, görsel programlama diline sahip ücretsiz bir programdır. Kodu Game Lab; programlama bilgisine sahip olmadan kendi karakterlerinizi, hikayenizi ve kurallarınızı oluşturabileceğiniz bir oyun yapma aracıdır.

One thought on “Çocuklar İçin Robotik Kodlama

  • Böyle bir konuda araştırma yaparken buldum yazıyı, çok iyi geldi. Emeğiniz için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.