Facebook kişisel verilerimi kimlerle paylaşıyor?

Facebook bilgilerimi hangi sitelerle paylaşıyor?

Son günlerde sosyal medyada ve takip ediyorsanız tüm dünya basınında Facebook’un kullanıcıların kişisel verilerini ticari amaçlı paylaştığı yazılıyor, çiziliyor. Facebook’un 2,2 milyar kullanıcısına bu hizmeti bedava sağlayacağını düşünmüyorduk değil mi? Başından beri hep yineliyoruz, internette bedava yoktur!

Facebook’tan çıkacak mıyız peki, ne yapacağız şimdi?

“Kişisel verilerimi paylaşıyorlarmış!” Facebook hiç bir zaman aksini iddia etmedi. Bir uygulamaya üye olurken satır aralarını iyice okumak gerek.  Firmaların reklam gelirleri ile kar amacı içinde olduğu zaten gün gibi aşikar. Sadece Facebook değil, ücretsiz kullandığımız tüm sosyal medya mecraları, web siteleri, hatta hepsinden ötesi Google dahil. Unutmayın ki Facebook üzerinden bağlandığınız Twitter dahil pek çok uygulamaya, sizin adınıza paylaşımda bulunma, yeni kişiler takip etme gibi özellikler dahil, izin vermiş oluyorsunuz. Bunu ‘nasıl değiştirebiliriz’e odaklanalım. Verdiğimiz izinleri kısıtlayabiliriz.

Facebook bilgilerinizi korumak için

Facebook hesap ayarlarında, UYGULAMALAR VE İNTERNET SİTELERİ başlığına girdiğinizde, Facebook’u kullanarak girdiğiniz uygulama ve sitelerin listesini bulacaksınız. Hani isim, adres, şifre oluşturmaya vakit ayırmaya üşenip ‘Facebook ile bağlan’ diyoruz ya, işte o siteler ve uygulamalar bunlar.

AYARLAR sekmesi Facebook ana sayfasına sağ üst köşeye tıkladığınızda gelen menüde yer alıyor. Mobilde “Ayarlar ve Gizlilik”, bilgisayarda “Ayarlar” başlığına tıklıyoruz.

Facebook ile Giriş Yapılan internet siteleri ve uygulamalar başlığında 3 başlık çıkacak,
  • Aktif
  • Süresi Dolanlar
  • Kaldırılanlar

AKTİF uygulamalar ve internet siteleri burada listeleniyor. Listede yer alan siteler kısa bir süre önce Facebook ile giriş yaptığınız, oyun oynadığınız, alışveriş yaptığınız siteler. Bu siteler, kendileriyle paylaşmayı seçtiğimiz bilgileri alabilirler, kendi çıkarları doğrultusunda kullanırlar. Bu yetkiyi onlara biz sağlıyoruz. Her bir site için neye ne kadar izin verdiğinize bakmanızı, seçeneklerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu sandığınız kadar zor bir işlem değil, kutucuklardan seçili işaretleri kaldırmanız gerekiyor.

Bu siteler şunlara erişebilir:

  • Herkese açık profilinize (zorunlu)
  • Arkadaş listenize
  • Doğum tarihininize

Bu seçeneklerden 2. ve 3. yü değiştirebilir, erişimi kaldırabilir ve KAYDET’e basıp veri paylaşım izninizi güncelleyebilirsiniz. VEYA, web sitesinin ilişkisini tamamen kaldırabilirsiniz.

İlk seçenek olan HERKESE AÇIK PROFİLİNİZ değiştirilemeyen bir seçenek. O zaman ne yapacağız, Facebook ana sayfamızdaki bilgilerin ne kadarının ayarı “herkese açık” şeklinde işaretli, ona bakacağız. En kısa sürede biyografinizi elden geçirmeyi, paylaşımlarınızı arkadaş veya yakın çevrenizle kısıtlı tutmayı veya minimumda tutmayı deneyebilirsiniz.

KALDIRILAN sekmesindeki firmalar, önceden paylaştığınız bilgilere hala erişiyor olabilir, o bilgileri zaten kayıt altına almış olabilirler. Bunu ancak onların gizlilik ilkeleri koşullarını ancak kendilerine yazarak sorgulayabilirsiniz.

SÜRESİ DOLANLAR Listesindeki uygulamalar, daha önce “Facebook ile giriş yap” seçeneğini kullanarak girdiğiniz ancak uzunca süredir kullanmadığınız için pasifleşen siteler. Giriş yaparken paylaştığınız verilere sahipler ancak güncellenen bilgilerinize, yeni verilere erişemiyorlar. Kaldırılan listenizdeki uygulamaların erişimini kesebilirsiniz. Tek tek isimleri seçerek KALDIR seçeneğine basın. Bir daha o siteye girmek istediğinizde ya bağlantıyı tekrar kuracaksınız ( Facebook ile bağlan ) ya da giriş yapacaksınız ( Sign-up / Sign-in )

Süresi dolanlar listesindeki web sitelerine yeniden Facebook üzerinden bağlanırsanız, eski ayarlar aktive olacak. Bağlanırken eğer seçenekleri değişirmediyseniz. Seçenekler, yukarıdaki paragarafra AKTİF başlığında yazdığımız seçenekler.

Facebook kişisel verilerimi düzenledim, paylaşım izinlerinin hepsini temizledim, güvende miyim?

En başta belirttiğimiz gibi, internet üzeride paylaştığımız hbir verinin 3. şahısların eline geçmesine engel olabilmemiz güçtür. Bu ister Facebook üzerinden olsun, ister Gmail üzerinden, ister özel mesaj kutunuzdan olsun. Her zaman paylaşacağınız şeyler için 2 kere düşünün.

İkincisi, biz bu yukarıdaki temizliği yaptık diye, tertemiz ve güvendeyiz anlamına gelmiyor. O şirketler izin verdiğimiz kadarı ile kişisel verilerimize sahipler, bunu kullanıp kullanmamak kendi inisiyatiflerinde. Veri kullanma işini de hep en kötü senaryolar üzerinden değerlendirmemek gerek, büyük çoğunluğu tüketim ve reklam amaçlı kullanıyor. Tüketim eğilimlerinize, sosyo-ekonomik çevrenize ve internet hareketlerinize göre alışkanlıklarınızın istatistiği çıkarılabiliyor. Yaş grubunuz / cinsiyetiniz / bulunduğunuz yer göz önüne alınarak, size o doğrultuda ürünler, reklamlar sunuluyor ve yaklaşımları isabetli oldukça, doğru hedef kitlesi ile sonuca ulaşabiliyorlar.

Sahi siz hangi hedef kitlesinden siniz?

“Az önce Bodrum’a uçak bileti bakıyordum, Facebook’u açtım bana Bodrum’da otel reklamı çıktı’

“İndirim sitesinde ayakkabı bakıyordum, Facebook ‘u açtım hoop karşıma o ayakkabı çıkmaz mı?’

Tanıdık geldi mi? İnternet aslında tam da bu! Ancak o kadar yazılıp çizilmesine rağmen farkındalığımız yeni yeni artıyor. Sahi siz hangi hedef kitlesinden siniz?

 

One thought on “Facebook kişisel verilerimi kimlerle paylaşıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.