Bloglara vergi kesilecek

Bloggerları, daha doğrusu blogları ve sosyal medya mecraları aracılığı ile gelir elde edenleri ilgilendiren bir açıklama geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal‘dan. Bundan böyle sosyal medya üzerinden kazanç elde edenler, reklam yapanlar da vergi mükellefi sayılacaklar.

Bloglar işyeri sayılacak

Mevcut vergi kanunları,  internette yapılan ticareti tam olarak kapsayan yanları yok. Bunun için yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi Ağbal ve sosla medya üzerinden gelir elde edilmesinin ‘elektronik ticaret’ vergilendirilmesi olarak kayda geçmesini sağlayacaklarını belirtti.

“Elektronik ortamda üretilen o alanı artık elektronik iş yeri sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa artık mükellef olacak. Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir. O alanı (sosyal medya mecrası) artık iş yeri sayacağız. Bir şekilde, elektronik alan üzerinden bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar. Bunların hepsiyle ilgili çalışıyoruz. Şu anda da bizim nezdimizde mükellefler ama kanun değişikliği ile de netleştireceğiz””

Blogger’lar nasıl gelir elde ediyor?

Burada bir ifadeyi düzeltmek gerek. İnternet üzerinden gelir elde edilmesini ‘blogger’lar ile kısıtlamamak gerek. Mecra ister blog, ister web sitesi olsun, ister bir web sitesi olmadığı halde sadece sosyal medya hesaplarından paylaşım yapılıyor olsun; talep var ise bu işten pek ala para kazanılabiliyor. Instagram, Twitter, Youtube ve Facebook görsel ve videolu reklam iletilerinde başı çekerken, Vine, Snapchat gibi uygulamalarda da ürün tanıtımları için kullanılıyor. Anında birebir etkileşim alınabilen, günümüzün en etkili tanıtım mecrası olan sosyal medya hesaplarında ücretlendirme de, ulaşılan kişi sayısına göre kazanılıyor.

Maliye Bakanlığı bu işin peşine düştü ve bir süre önce Vergi Usul Kanunu değişiklik taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Hazırlanan taslakta bu olayın ifade edilişi  “Elektronik ortamda işyeri” oldu ve bu başlıkla yeni bir madde eklendi. Buna göre internet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşmuş sayılacak.

 

“Elektronik ortamda işyeri” vergi taslağı

Elektronik ortamda iş yeri

MADDE 130-

(1) İnternet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşur.

(2) Maliye Bakanlığı, elektronik ortamda oluşan iş yerlerinin kapsamına ve mükellefiyetle ilgili ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin hususları belirlemeye, elektronik ortamda oluşan iş yerleri vasıtasıyla mal veya hizmet temininde ya da bunların bedelinin ödenmesinde aracılık yapan kişiler ile mal veya hizmetin alıcılarını ilgili vergilerin ödenmesinden müteselsilen sorumlu tutmaya ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.

2 thoughts on “Bloglara vergi kesilecek

  • Bir blogum var evet ama bugüne kadar hiç para kazanmadım. Kazanmak isterim elbetteki ama çok şükür da siftah olmadı :)

    Yanıtla
  • Kimin nereden, ne kadar reklam aldığını nasıl çözecekler acaba? Merak ettim :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.