twitter'da kim takipten çıkardı

İnternet Kuralları 2 : Profilime kim baktı?

profilinize kim baktı-Kim sizi takipten çıkardı, kim ekledi, söyleyelim!

-Profilinize kim baktı, kim kaç kere girdi, raporlayalım!

Takipçi uygulamalarına kanmayın!

Yok öyle birşey. Kanmayın. Büyük sosyal medya siteleri bu bilgileri koruyorlar ve paylaşmıyorlar. Neden, çünkü kendileri kullanıyorlar :) 3.şahıslardan aldığınızı sandığınız bu hizmetler %99 yalan. Size bir rapor sunuluyorsa, örneğin; sayfanıza kim bakmış’la ilgili, tamamen tesadüf bir isim, ya da son yazışmalarınızda geçen isimler seçiliyor. Bunu elbette hazırladıkları program yapıyor.

Daha kötüsü, çoğu kimse -hatta neredeyse bu programlara izin verenlerin tamamına yakını- programa izin verirken, kendi adına paylaşımda bulunulacağını; listesine haberi ve rızası olmadan istenilen isimlerin eklenip, istenilen paylaşımların kendi ismiyle, hesabından yapılmasına izin verdiğinin farkında değil!

O küçük puntolarla yazılan ve okumadan ‘I accept’ dediğiniz kutucukların üstünde aslında bunlar açık açık yazıyor. ‘Aşağıdaki kutucuğu işaretleyerek, bu programın benim adıma, hesabımdan paylaşımda bulunmasına, listelerime erişebilmesine, kullanıcı ekleyebilmesine onay veriyorum.’ Bu kadar net!

Peki ne oluyor? ‘Bu kişiler listeme nerden geldi?’ diyorsunuz. Ya da bir arkadaşınız yazdığınız tweet’i soruyor, ’Ben asla öyle birşey yazmadım ki!’ diyorsunuz. Üstelik sizin hesabınızdan paylaşılanları kendiniz baktığınızda göremiyorsunuz, dolayısıyla silemiyorsunuz.

Twitter’da başınıza böyle bir durum geldiğinde ne yapacaksınız? Cevabı şu yazımızda yazmıştık, böyle buyrun; https://teknolojikanneler.com/twitter-hesabinizi-guvende-tutmak-icin/

Peki en son hangi programı yüklemiştiniz? ;)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.