instagram’da reels ve canlı yayınlar için istatistik sorgulama

Instagram’da istatistiklere nasıl bakılır? Instagram ‘da ayrıntılı analizler nasıl kontrol edilir? Instagram’da içerik etkileşimlerine nasıl ulaşılır?

Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar insan Instagram uygulamasını aktif olarak kullanıyor. Ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Instagram günümüzde aktif olarak kullanılan büyük sosyal medya platformlarından sadece bir tanesi. Kişisel hesapların yanı sıra günümüzde işletme sahipleri ve içerik üreticileri de Instagram’ı aktif olarak kullanıyor. Her geçen gün Instagram’da açılan işletme hesapları artmaya devam ediyor. Sabit bir işletme yeri olmayan kişiler bile sadece Instagram üzerinden işletme hesabı açarak iş yapmaya, evden para kazanmaya devam ediyor.

Instagram kişisel hesapların yanı sıra işletme ve içerik üretme yeri olarak sıklıkla kullanıldığı için bu hesapların Instagram’da kaç kişiye ulaştığı, kaç kişi ile etkileşime geçtiği büyük önem taşıyor.

Instagram’da yapılan  güncelleme ile işletme hesapları ve içerik üreticileri istatistikleri daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebiliyor. Instagram, Instagram Live ve Reels analizleri ile yeni ve geliştirilmiş istatistikleri kullanıma sunuyor. Bu büyük güncelleme işletme hesaplarının ve içerik üreticilerinin Instagram’da nasıl performans gösterdiklerini daha iyi anlamalarını sağlıyor. Instagram’da istatistik nasıl görüntülenir, buradaki yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise yeni ve iyileştirilmiş video analizlerine değiniyoruz.

Instagram İstatistikler: Yeni ve İyileştirilmiş Canlı Analizler

Bu analizler ile kullanıcılar; oynatmalar, ulaşılan hesaplar, beğeniler, yorumlar, kayıtlar, paylaşımlar dahil olmak üzere tüm metrikleri görebiliyor. Instagram’da canlı yayın açan işletme hesapları ve içerik üreticileri ulaşılan hesapların, en yüksek eşzamanlı izleyicilerin, yorumların ve paylaşımların sayısını görebiliyor. Aynı şekilde reels videoları içinde ayrıntılı istatistikler takip edilebilir hale geldi.

 

Bu yeni analiz sistemi hangi tür hesaplara ulaştığınız, erişimi arttırmada hangi tür içerik biçimlerinin etkili olduğu konusunda şeffaflık sağlayan yeni veri dökümlerini içeriyor. 1 yıla kadar yayın gönderileri ve hikaye analizleri görüntülenebiliyor. Bu da işletmelere büyümeleri için gerekli fırsatları belirlemelerine yardımcı oluyor.

Instagram İstatistiklere Nasıl Erişilir?

Instagram ayrıntılı istatistikleri yalnızca işletme ve içerik oluşturucu hesapları kullanabiliyor. İşletme hesabına geçmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İstatistiklere ulaşmak için öncelikle hesap profilinde bulunan ‘istatistikler’ düğmesine basılıyor.

Buradan Instagram akışı gönderileri, hikayeler, IGTV videoları ve canlı yayın analizlerine 30 güne kadar erişilebiliyor. Son 7 gün ve son 30 gün seçenekleri ile de geriye dönük analiz karşılaştırmaları yapılabiliyor. Eriştiğiniz tüm hesapları, hedef kitlenizin yaş aralığını, hangi şehirden sizi takip ettiğini gibi ayrıntılı tüm analizlere ulaşmak artık mümkün. Ayrıca gönderiler filtrelenerek hangi kategoride analiz yapılması isteniyorsa seçim yapılabiliyor.

Instagram analizlerini anlamak işletme ve kişisel markalar için en iyi içerik stratejisini oluşturmanın ilk adımıdır ve bu güncellemeler ile bunu yapmak artık çok daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.