Twitter’da tt ne demek?

#tt veya TT, yani Trending Topics, ‘popüler başlıklar’ diye Türkçeleştirebileceğimiz kelimelerin baş harfleridir. Trending Topics, Twitter‘ın kullandığı bir özelliktir ve bilgisayar ekranında sağ sütunda veya mobil cihazınızda Gündem başlığında görebilirsiniz.

tt ne demekNasıl tt olunur?

TT’ler Twitter’da güncel olarak en çok kullanılan kelimelerin sayısıyla belirlenir. Aynı kelimelerin hashtag olarak (#) kullanılması da #tt yaratabilir. Örneğin #DünyaKadınlarGünü tt olabileceği gibi, aynı anda binlerce kişinin aynı şekilde kullandığı ‘Van depreminde’ kelimeleri de #tt olabilir.

Toplumsal trajedileri bir yana bırakırsak, bir nevi günün konusu olabilmenin pek çok avantajı vardır. tt özelliği sesinizi duyurmak istediğiniz elle tutulur bir konuda kamuoyunun  dikkatini çekmenizi sağlar. Ve bu çok hızlı olur! Çünkü Twitter en dinamik akışlı sosyal mecralardan biridir.

Popüler başlıklar kendiliğinden gelişebildiği gibi, bunlara ek olarak Twitter #tt sütununa reklam da almaktadır. Ücretli tt’lerin altında küçük bir ibare ile sponsorlu yazar.

Son olarak, bazı yazılımlar sayesinde (bot) oluşturulan sahte hesaplardan aynı anda binlerce tweet atılarak sahte gündem yaratılması da söz konusudur. Twitter bu durumda sadece sayıya bakmaz, aynı zamanda etkileşime de bakar ve genellikle kısa sürede müdahale eder.