Google’da tersinden görsel arama yapma

Çocuğunuz kitabı önünüze getirdi ve sordu  ‘Bu hayvan kaç yıl yaşar?’ Tabii ki söz konusu çocuklar olunca bu sorunun ne kadar sıradan kaçtığını bilirsiniz. Örnekleri çoğaltmayı size bırakıyoruz. Değineceğimiz konu ise şu; o an telefonunuzdan sayfanın resmini çekip, hakkında tüm bilgiye varabileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi bu konuyu bulamadığınız kitaplar, markasını bilmediğiniz oyuncaklar, merak ettiğiniz yerler olarak genişletin.. Yani özetle, yediğiniz kekin tarifini sormak yerine, resmini çekip Google’da aratabilirsiniz!
tersinden-görsel-arama

Tersinden görsel arama ne demek?

İnternette olduğumuz süre boyunca Google’da arama çubuğuna kelimeler hatta cümleler  yazıyor, sonuçları gözden geçiriyoruz. Aradığımız bir görsel ise, arama çubuğuna ilgili kelimeyi giriyor, ‘görsellerde ara’ya tıklıyoruz.

Peki şimdi olayı tersinden düşünelim; bir görseli bizzat kendiniz seçerek, o görselle ilgili daha fazla bilgiye ve daha fazla görsele ulaşabilirsiniz. Yani web’de aramanızla ilgili görsellere, bir resmi araç olarak kullanarak da varabilirsiniz.

Sizin yüklediğiniz görseller de kayıtlara geçer ve daha sonraki Google aramalarında kullanılır, bunu da dip not olarak düşelim.

Tersinden görsel aramanın avantajları neler?

gorsel-aratmaAramanız sonucunda benzer görsellere varabilir, o görseli içeren sitelere ulaşabilirsiniz. Elinizdeki görselin daha farklı boyutu gerekliyse örneğin, elinizdeki görseli aratıp, farklı boyutlarına ulaşabilirsiniz.

Anne gözüyle bazı örnekler verelim;

 • Örneğin çok ilginizi çeken bir doğa fotoğrafı var, neresi olduğunu bilmiyorsunuz, koyup aratabilirsiniz.
 • Kendi çektiğiniz fotoğraf başka nerelerde geçmiş, aratabilirsiniz.
 • Bir tablo, bir eser ile ilgili görseli aratıp, onunla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Tatilde çektiğiniz bir görseli aratıp orası ile ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Tersinden görsel arama nasıl yapılır?

4 şekilde yapabilirsiniz;

Tıkla ve sürükle

 • İnternetten veya bilgisayarınızdan bir görseli images.google.com adresindeki arama kutusuna sürükleyin ve bırakın. Sürükleme işini görselin üzerine farenin sağ tuşuna basılı tutarak yapıyoruz.

Görsel yükleyin

 • images.google.com adresinde kamera simgesini tıklayın, ve “Resim yükle”yi seçin. Cihazınızdan görseli seçin ve yükleyin.

Bir görsele ait URL’yi kopyalayın ve yapıştırın

 • İnternette dolaşırken gördüğünüz bir görselle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız; URL’yi kopyalamak için görselin üzerinde sağ tıklayın. images.google.com adresinde kamera simgesini tıklayın ve bu linki oraya yapıştırın. Web aramalarını aşağıdaki tarayıcılarda yapabilirsiniz;
  • Chrome 5 ve üstü sürümler
  • Internet Explorer 9 ve üstü sürümler
  • Safari 5 ve üstü sürümler
  • Firefox 4 ve üstü sürümler

Telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak tersinden görsel arama

Android, iOS’larda (iPhone veya iPad’de) Chrome kullanıyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Görseli Chrome’da aratın. Görselin üzerine parmağınızı basılı tutun ve çıkan kutucukta ‘Bu görsel için Google’da arama yap‘a tıklayın.

 

2 thoughts on “Google’da tersinden görsel arama yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.