Bisikletli Kadın İnisiyatifi

bisikletli-kadin-inisiyatifi

Sayıları her gün artıyor, arttıkça şehri güzelleştiriyorlar. Kimden mi bahsediyoruz.. Bisiklet süren kadınlardan!

Bisikletli Kadın İnisiyatifi

Şehir içinde, gündelik hayatta bisiklet kullanan kadınların sayısını artırmayı hedefleyen bir girişim var ; Bisikletli Kadın İnisiyatifi. Aralarında bisikletiyle farklı ülkelerde yüzlerce kilometre yapmış olanı da var, ilk bisikletini 1 hafta önce almış olanı da. Peki diyelim ki bisiklet binmeyi bilmiyorsunuz.. O zaman da hemen öğretecek bir gönüllü çıkıyor içlerinden. Zaten inisiyatifin amacı tam olarak da bu; kadınlar arasında dayanışma ortamı yaratmak, sorunlara birlikte çözüm geliştirebilmek!

Bisikletli kadınlar toplanıyor

Zaman zaman toplanıyor, tanışma toplantıları düzenliyorlar. Katılım şartı yok, sadece bisikletli olmanız veya bisikletli olmaya istekli olmanız gerekiyor. Etkinlikler o anki ihtiyaca göre şekilleniyor. Bir gün ‘hiç bilmeyen’lere  bisiklete binmeyi öğretirlerken, bir başka gün ‘bisiklet tamiri’ gibi teknik konulara giriyorlar örneğin.

Şehirde yaşanan sorunlara karşı birbirlerine destek oluyor, sosyal medya üzerinden çözüme yönelik girişimlerde bulunuyorlar. Aynı zamanda yine sosyal medya üzerinden kadınlara yardımcı olabilecek, ilham verebilecek yazılar paylaşılıyor.

bisikletli-kadinBu grup bir harika dostum!

  • “Bebeğimle bisiklete nasıl binebilirim?”
  • “Zincirimi kendim takabilir miyim?”
  • “Vapura, metrobüse bisikletimle binmeye bugüne kadar cesaret edemedim, ne önerirsiniz?”

Her türlü sorunuza yanıt verebilecek birileri, daha büyük ‘kamusal’ sorunlarınızda ise çözüme yönelik girişimde bulanabilecek ekip dostlarınız, bu gruptalar.

Bisikletli Kadınlar İnisiyatifi ile iletişim kurmak için Facebook gruplarına katılabilir, daha ayrıntılı bilgi almak için bisikletlikadininisiyatifi@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Yollar, pedallayan kadınlarla daha güzel!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.