SEO nedir

SEO nedir?

SEO Nedir? / SEO Yazı Dizisi I

SEO nedir

SEO ne demektir?

Search Engine Optimization kelimelerinin başharflerinden oluşan SEO sözcüğü, arama motoru optimizasyonu demektir.

Peki, o zaman ‘arama motoru optimizasyonu’ ne demek?

Google arama barına bir kelime ya da cümle yazdığınızda, önünüze çoğu zaman sayfalarca link çıkıyor. İşte bu listelenen sonuçlar, gelişigüzel bir sıralamada değil, belirli bir standart sıralamasıyla çıkarıyor karşımıza.

Google, kurduğu mauzzam uygulama ile, arattığınız kelimeye en yakın, konuyla en örtüşen, en kaliteli ve şu ana kadar en çok tercih edilmiş sayfayı karşınıza çıkarıyor. Bu sıralamada belirli bir kaliteyi sağlıyor olması, zaten sizin de arama motoru olarak Google’ı tercih etmenizi sağlıyor. Yani tıkır tıkır işleyen bir döngü söz konusu.

Kaliteli ve sağlam içerik daima kazanır. Tüm sayfaları düzgün çalışan bir site, ziyaretçi çeker, ziyaretçi sayısı ve yapılan paylaşımlar sayfanın arama motorlarında zamanla yükselmesini sağlayan en önemli unsurlardır.

Doğru SEO anahtar kelimeleri ile, sayfanızın çok daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilir, dolayısıyla farkedilebilirliğini ve ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. SEO’yu vazgeçilmez kılan tam da budur.

-İçerik yazarken düzgün cümleler ve doğru imla kullanımına dikkat edin. İçeriğin başlıkla birebir örtüşmesi önemlidir.

-Yazınızın içine linkler ekleyin. Konuyla ilgili link bağlantıları, sitenizin güçlenmesi için önemlidir.

-Bunları her yazınız için tekrarlayın. 20 yazı olan bir sitede sadece 1 adet kaliteli içerik, o site için çok fazla bir şey ifade etmez. Sizin o tek bir yazınız muhteşem bir yazı da olsa, arama motoru öncelikle tüm site içeriği kaliteli olan, ama çok daha az bilgi içeren (ancak yine imlası, içeriği düzgün) diğer sonucu üstte çıkarır.

Unutmayın; Kaliteli içerik ve çalışan linkler + Tıkır tıkır işleyen sayfa yapısı = Başarılı bir site

Böylelikle biraz SEO’ya giriş yaptık.  Bir sonraki yazı;

SEO nasıl kurulur? Sayfamın arama motorunda üst sıralarda çıkmasını nasıl sağlarım?

 

6 thoughts on “SEO nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.