Ankastre bulaşık makinesi kullanımında pratik bilgiler

ankastre bulaşık makinası

Mutfağında ankastre bulaşık makinesi olanlar için pratik bilgileri sizler için hazırladık.

Kase, bardak, tencere gibi içi oyuk eşyalarınızı makineye yerleştirirken ağızları aşağı bakacak şekilde koymaya dikkat edin. Böylece bu boşlukların suyla dolmasını önleyebilirsiniz.

Mum artığı, sigara külü, boya, cila ve kimyasal maddeden ötürü kirlenen bulaşıkları sakın makinenizde yıkamayın.

Tablet deterjanların çözünürlüğü, sıcaklık ve süreye bağlı olarak farklılık gösterdiğinden kısa programlarda tablet deterjan kullanmamanız daha doğru olacaktır.

Ön yıkamalı ve yüksek sıcaklıklı programlarda tablet deterjanı kullandığınızda deterjan kutusu kapağının kapalı olmasına dikkat edin.

Deterjanlarınızı mümkün olduğunca serin, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklamaya özen gösterin.

Bulaşık makinelerinde kullanılan parlatıcılar, kurutma etkinliğini arttırdığı gibi yıkanan parçaların üzerinde su veya kireç izi kalmasını engeller. Parlatıcının bulaşık makinesinde kullanıma uygun bir parlatıcı olmasına dikkat edilmelidir.

Bulaşıklarınızı boşaltmaya önce alt sepetten başlayın, daha sonra üst sepete geçin.

Makinenizde bulaşıklarınızı yerleştirmeniz için iki ayrı sepet vardır. Fazla kirli ve büyük parçaları alt sepete, bardak, çay tabağı gibi küçük parçaları ise üst sepete dizin.

İnce ve dar gövdeli parçaları sepetlerin orta bölmelerine koymanız tavsiye edilir.

Makinenizin uzun ömürlü olması için makinenizi düzenli olarak temizlemeye özen gösterin. Böylece herhangi bir problemle karşılaşma riskiniz de azalır. Pervaneleri ve filtreleri haftada bir temizlemeyi ihmal etmeyin.

Bulaşık makinesi temizlemeden önce fişinin çekili ve musluğun kapalı olması gerekmektedir.

Makinenizin dış yüzü ve kapı contalarının temizliğini hassas bir temizlik malzemesi ve nemli bir bez ile yapın. Temizlik malzemesiyle ıslattığınız nemli bir bez ile hafifçe silmeniz yeterli olacaktır. Kontrol Panosunu ise hafif nemli bir bezle silin.

Makinenizi temizlerken, yüzeyinde çizik oluşmaması için sert malzeme kullanmamaya dikkat edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.