SEO nasıl kurulur?

SEO Yazı Dizisi II – Sayfama nasıl SEO kurarım?

Blogunuzun veya web sitenizin sayfa trafiğini arttırmak için arama motorlarında daha üst  seviyelerde çıkmak önemlidir. Ya da şöyle söyleyelim; bir kimse internette arama yaptığında, önüne çıkan sayfalarca sonuç arasında ilk sayfalardaki sonuçları tercih eder. Sayfanız ön sıralarda olursa tıklanabilme şansı artar, dolayısıyla sayfa trafiğiniz artar.

Google, sonuçları önümüze sıralarken, bir takım kriterleri baz alır. Siz Google’a istediğini, onun kriterlerine uygun olarak sunarsanız, Google da sizi yukarlara taşıyacaktır. Bunda da en az yazınızın kaliteli içeriği kadar, doğru anahtar kelimelerin sayfanıza işlenmiş olması, yani etkin SEO kullanımı büyük rol oynar.

“SEO nedir”i burada anlatmıştık. Peki öyleyse gelelim;

SEO nasıl kurulur? Sayfama nasıl SEO kurarım?

WordPress, open-source dediğimiz özgün yazılım platformudur. Siz sayfanızı ister WordPress.com üzerinde kurarsınız, isterseniz yalnızca site yazılımını kullanır, sayfayı başka bir ‘hosting’de kurarsınız. Ancak sonuç değişmez, 875 milyon blog arasından sıyrılabilmek için gerçekten emek sarfetmeniz gerekir!

Bu işte kararlıysanız, derhal sayfanıza SEO kuruyorsunuz :)

1- Sayfanıza giriş yapın.

wordpress signin

 

2- Sol menüde Plugin (Eklentiler) tuşunu bulun. Hemen altında yer alan ‘Yeni Ekle’ye tıklayın.

eklenti ekle

 

3- Çıkan arama kutusuna SEO yazın, aratın ve gelen sonuçlardan uygun gördüğünüz eklentiye ‘Install Now’ yani ‘Şimdi Kur’u seçin.

seo eklentisi kur

 

4-Şimdi sol menüden plugin/eklentiler sekmesine yine tıklayın, ‘Yüklü Eklentiler’den indirdiğiniz uygulamayı bulup ‘Actiate’ yani ‘Etkinleştir’e tıklayın.

eklentiyi etkinleştir

5- Artık bir SEO eklentiniz var!

SEO Yazı Dizisinde bir sonraki adımda, eklentiyi doğru ve etkin kullanmayı anlatacağız. Her bir içerik için tek tek anahtar kelimeler girmeniz gerekecek. Ancak her zaman için; kaliteli içeriğe sahip, güncelliğini koruyabilen ve sorunsuz işleyen bloglar hep avantajlı, bunu unutmayın diyoruz!

 

*Teknolojik Anneler olarak biz, Yoast eklentisini tercih ediyoruz. 

 

7 thoughts on “SEO nasıl kurulur?

 • Merhaba,

  Resimli anlatım harika olmuş. Blogumda kullandım ve çok işime yaradı. Bilgiler çin sağolun

  Yanıtla
  • İşinize yaramasına sevindik, ne mutlu bize. Sevgiler

   Yanıtla
 • beğendim. windows phone hakıında sorularınız olursa siteme beklerim bu arada isim tescilden daha kaliteli bir host firması var mı önerebileceğiniz.

  Yanıtla
  • Teşekkür ederiz. Sorularımız mutlaka olur :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.