Alexa nedir? Alexa ne işe yarar?

alexa-nedirAlexa nedir?

Bir internet devi diyebileceğimiz amazon.com tarafından yönetilen bir ticari kurumdur aslında. Ancak sosyal medyada Alexa dendiğinde, bu şirketin yapmış olduğu istatististiki internet trafik sonuçları kast ediliyor. ‘Alexa’da 90bindeyim’ gibi söylemler duyabilirsiniz örneğin.

Alexa tool bar yüklenen cihazların tüm internet tercihleri, gezidikleri siteler, o sitelerde kaldıkları süre vb bilgiler kayıt altına alınır. Bu kayıtlardan siz de sitenizin performansını izleyebilirsiniz. Rakip siteleri takip edebilir, istediğiniz her hangi bir sitenin dünya üzerindeki sıralamasını görebilirsiniz. Bu hizmet ücretsizdir ve siteye girdiğinizde arama butonuna adres yazarak bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sistemden ücretli faydalandığınızda ise ekstra bilgiler sizinle paylaşılır; ziyaret ettiğiniz site ile ilgili tüm detaylar, ziyaretçiler o siteden hangi siteye yönlenmiş, hangi konuyu ne kadar araştırmış gibi konular.. Bu trafik detayları büyük ölçekli firmaların yakından takip ettikleri konulardır.

Alexa tool bar’ı bu adresten indirebilirsiniz : http://www.alexa.com/toolbar

Sitem Alexa’da nasıl yükselir, Alexa rakamları neden inip çıkar; burada okuyabilirsiniz.

6 thoughts on “Alexa nedir? Alexa ne işe yarar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.