Dikkat! Yaz saati uygulaması dışındayız!

teknolojik anneler

Dünyada yaz saati uygulaması 25 Ekim’de sona eriyor. Dolayısıyla saatler ve telefonlar, pc’ler kısacası dijital uygulamalı cihazlar otomatik olarak saati 1 saat erken ayarlayacak. Ancak karışıklı yaratacak bir durum söz konusu;

Türkiye’nin yaz saatine geçeceği tarih 8 Kasım

Dikkat! Türkiye yaz saati uygulamasının Dışında!

31 Mart’ta 1 saat ileri alınan saatler, 26 Ekim sabaha karşı saat 04:00’te 1 saat geri alınacak. Ancak Türkiye 1 Kasım seçimleri sebebiyle bu uygulamanın dışında kalacak. Bir yıl önce yapılan 30 Mart seçimlerinde bazı vatandaşların sandıklara erken gitmesi gibi karışıklıklar yüzünden, bu yıl bu uygulamaya gidildiği düşünülüyor.

Dijital cihazlar duruma adapte olamayabilir!

Microsoft, bu konuda ilk adım atanlardan ve bir güncelleme yayınlamış durumda. Güncellemeyi indirdiğinizde saatin geri alınmamasını onaylayacaksınız. Ancak kaç kişi bu güncellemeyi fark eder ve onaylar, bilinmez.

Pc için ayarlarınızı kendiniz değiştirebilirsiniz. Tüm masa üstü cihazlarda TARİH VE SAAT ayarlarına girip “Saati gün ışığından yararlanmak için otomatik olarak ayarla” seçimini değiştirmeniz gerekiyor. Telefon ve tabletler için de aynı ayar durumu söz konusu.

iOS için saat ayarı

iPhone için : ayarlar > genel > tarih ve saat > “otomatik ayar” devre dışı bırakmak için tıklamayı kaldırın

Android için saat ayarı

Android için: ayarlar > tarih ve saat > otomatik tarih ve saat > “otomatik saat dilimi” seçiminde tıklamayı kaldırın.

One thought on “Dikkat! Yaz saati uygulaması dışındayız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.