Renk Seçimleriniz Çocuklarınızın Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

  • Kırmızı dendiğinde sevgi geliyor aklımıza, siyah dendiğinde matem. Hastane duvarları pastel renklerde oluyor, çocuk parkları canlı renklerde… Renklerin ruhumuza etkisi bu kadar aşikarken çocuklar ve gençler üzerindeki psikolojik etkilerinin neler olabileceğini düşündünüz mü hiç? Araştırmalar gösteriyor ki renklerin, çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkısı var ve bu sebeple çocuklar için uygun renk seçimi de son derece önemli!

Bebek, Çocuk ve Genç Odalarında Renk Etkisi

teknolojik anneler-revize

Uzman Psikolog Ayben Ertem, yaşa göre renk kullanımının oldukça önemli olduğunu söylüyor. Türkiye’de ilk kez psikolog eşliğinde hazırlanan bir renk koleksiyonu var ve bilimsel bir yakışımla hazırlanan “Çocuklarda Renk Etkisi – Bebek, Çocuk ve Genç Odaları” ve “Okullarda Renk Etkisi” çalışmalarının arkasındaki isim Filli Boya. Yapılan araştırmalar ilginç veriler ortaya çıkarmış. Örneğin bebekler yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissediyorlar, mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu! Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonlarının tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Ertem, özel gereksinimli çocuklar için de özel tercihler yapılması gerektiğini belirtiyor.

Çocuk odalarında yaşlara göre en uygun renkler;

  • 0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemlidir.
  • 3-6 yaş aralığında oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazladır ve canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmelidir.
  • 6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarda, rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler seçilmeli
  • Bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler için, duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin kullanılması faydalı. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da önemli bir ayrıntı.

Filli Boya’nın tüm ebeveynler ve eğitimciler için önemli bir kaynak niteliğindeki, renklerin ürettiği enerjinin çocukların gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye olan etkisini ortaya koyan çalışmasına bu linkteki adresten ulaşabilirsiniz.

Özel gereksinimli çocuklara özel seçimler

Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığı dikkate alınarak hazırlanan Renk Etkisi koleksiyonunda, bebeklikten ergenlik dönemine kadar tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizm spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanımı bilgileri veriliyor.

teknolojik anneler-filli_boya

Okullara Özel Renk Koleksiyonu

Filli Boya, bir de renklerin okullarda dikkat ve öğrenme üzerindeki etkisini araştırmış ve bu kapsamda “Okullarda Renk Etkisi” kaynak kitap ve renk kartelası oluşturmuş. Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle binlerce okul idarecisine dağıtılacak olan kaynak kitabında Türkiye’de ilk kez renklerin öğrenme üzerindeki etkisi ve bu psikolojik etkilere göre tasarlanmış okul alanlarının nasıl boyanması gerektiği anlatılıyor. “Okul Renkleri Koleksiyonu”nda okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve liseler için seçilmesi gereken renk tonları belirtiliyor. Anaokulları için sınıf, oyun odaları, yemek alanı, müdür odası, koridorlar için renk önerileri veriliyor, ilkokul ve liseler içinse sınıfların aydınlığına ve baktığı yöne göre değişen renk alternatiflerinin yanı sıra sınıf içinde bulunan duvarların her biri için ayrı renk seçimleri bu çalışmanın dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

teknolojik anneler-filli_boya_2

Filli Boya ayrıca 11 ilde MEB tarafından belirlenen pilot anaokulunu boyayacak. Okulların kapanmasıyla birlikte başlayacak olan çalışma “Filli Kadın Ustalar” tarafından gerçekleşecek.

Mimar Benim” Uygulaması

Seçtiğiniz rengi ürettirmeden önce dijital ortamda duvarlarınızda görebileceğiniz bir uygulama geliştirilmiş; Mimar Benim. Mimar Benim, yüzlerce renk sunuyor ve Renxmatik kartelasındaki tüm renkleri duvarda gösteriyor. Bu linkten ulaşabileceğiniz uygulamada yaptığınız denemeleri sosyal medyadan da paylaşabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde gerçek boyama işlemine geçmeden önce istediğiniz kadar denemeler yapabilir, ayrıca arkadaş, eş dostunuza göndererek fikirlerini alabilirsiniz!

 Renge dair her şey bu sitede!

Filli Boya’nın MEB işbirliği açtığı www.renketkisi.com ‘da renkler ve etkileri konusunda güncel bilgilere ve dünyadan makalelere ulaşabilirsiniz. Renklerin yaşamamız ve çocuklar üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bilimsel bilgiler, renk ve ışık arasında ilişki, dünyada renk konusunda yazılmış makaleler, yapılmış araştırmalar ve sonuçları, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağ, rengin sağlığa etkisi ile dekorasyonda renk etkisi konulardan yalnızca bazıları…

One thought on “Renk Seçimleriniz Çocuklarınızın Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.