Acil durumlar için telefonda Panik Butonu uygulamaları

 

 

acil-durum-uygulamaları

Sokakta yalnızsınız ve sizi korkutan bir gelişme oldu.. İlk yaptığımız hemen telefonumuza sarılmak olur, zaten ne zaman elimizden bırakıyoruz ki? Fakat o panik anında ekranı açıp ‘kimi arasam’ı düşünmek, numarayı çevirmek, karşı tarafın yanıt vermemesi gibi durumlar -kimsenin başına gelmesin ama- olabilir. Bu ve benzeri durumlar için geliştirilmiş pek çok telefon uygulaması var, genel isimleri Panik Butonu.

Acil durumlar için telefonda Panik Butonu uygulamaları

Evde tek başına bıraktığınız yardıma muhtaç bir aile büyüğünüz var, aklınız onda kaldı?

Çocuklarınız hakkında endişeleniyorsunuz, neredeler, kimle birlikteler?

Hamilesiniz, evde yalnızsınız, acil bir durum oldu..

Malesef bugünlerde öyle haberler duyuyoruz ki, ister istemez geriliyoruz. Ülkemizde zaten kadın olmak zor iken, bir de anlık gelişen beklenmedik olaylar, herkesin kendince bir “acil durum planı” yapmasına sebep oluyor. Özellikle Whatsapp grupları en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelse de, daha geniş kitleleri kapsayan Facebook grupları da azımsanacak sayıda değil.

Bir de aşağıda en çok kullanıcısı olanlarından seçtiğimiz, panik anında kullanabileceğiniz mobil uygulamalar var. Yakınlarınıza, sevdiklerinize ve/veya tercih ettiğiniz hesaplara tek tuşla acil durum mesajı göndermenize yarıyorlar. Lokasyon bilgisi eklenen mesaj tam olarak sizin oluşturduğunuz listedeki isimlere gidiyor. Aile içi şiddetten deprem gibi felaketlere, tacizden bir yerde mahsur kalmaya kadar her durumda listenize çağrı yapabiliyorsunuz. Sadece ‘çok acil’ durumlar olarak da düşünmemek gerek; örneğin uzun yola çıkmış bir yakınınızdan veya okul gezisine katılmış çocuğunuzdan sık sık güncelleme yaparak güzergahını bildirmesini isteyebilirsiniz.

Listenizi oluşturduktan sonra aslında geriye yapacak bir şey kalmıyor. Uygulamasına göre değişse de, genel olarak telefon telefon açma/kapama düğmesine belirtilen sayı kadar dokunmanızla acil mesaj gönderilmiş oluyor.

Uygulamaların bazıları ücretsiz, bazılarında uygulama içi alımlar var, kimi ise tamamen ücretli. Aşağıda çeşitli örnekler paylaşıyoruz, sizler de memnun kaldığınız acil durum uygulamalarını bu sayfaya yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olmaması dileğimizle, liste şu şekilde;

Red Panic Button

En çok kullanıcısı olanlardan biri.

Uygulamanın Android destekli versiyonu için buraya, iOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Panic Button (Emergency Locator)

iOS destekli aplikasyonu denemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Panic Button (beta)

Android uygulama bu linkte

Parachute (önceki ismi Witness)

Bu linkten ulaşabileceğiniz uygulama, diğerlerinden biraz farklı. Acil mesajınızın yanısıra canlı ses ve/veya video kaydı da gönderebilirsiniz.

Panic Button

Ücretsiz bir Android uygulama. Link burada.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.